W przypadku spowiedzi generalnej szczególnie ważne jest odpowiednie przygotowanie się do sakramentu. Jest to nadzwyczajny akt pokuty, który stosuje się w określonych okolicznościach. Wierny wyznaje na niej swoje grzechy a określonego okresu, a często nawet z całego życia. Aby do niej przystąpić, muszą zachodzić określone przesłanki.
Może to być np. spodziewanie się śmierci, czy też ważne zmiany i decyzje w życiu, takie jak wstąpienie w związek małżeński lub przyjęcie święceń kapłańskich. Jest to sakrament pojednania z Bogiem i akt wiary, który często utożsamiany jest również jako forma terapii psychologicznej. Osoba przystępująca do sakramentu pokuty to penitent.
Przygotowania do spowiedzi generalnej
Podstawową sprawą jest tu rachunek sumienia. Warto przeanalizować cały okres, z którego będziemy się spowiadać. Przywołajmy zarówno dobre jak i złe rzeczy, możemy ocenić z własnej perspektywy, jakie z naszych decyzji były błędne i w jakich momentach grzeszyliśmy.
Wskazane jest przywołanie również tych dobrych wspomnień, gdyż również o tym co było dobre, możemy wspominać w czasie takiej spowiedzi generalnej. Powinniśmy poświęcić na takie przygotowania nieco czasu. Możemy to oczywiście robić samodzielnie, jednak możemy również poprosić bliskich o pomoc i wysłuchać ich opinii.
Gdzie przystąpić do spowiedzi generalnej?
Jeśli rachunek sumienia mamy już za sobą, to pozostaje nam wybranie miejsca, w którym będziemy przystępować do sakramentu pokuty. Najlepiej zdecydować się na kościół, który jest nam bliski, z którym łączą się pozytywne wspomnienia. Może to być, chociażby nasza rodzinna parafia. Jednak również, to jaki kapłan będzie naszym spowiednikiem, ma ogromne znaczenie.
Musimy darzyć go zaufaniem, potrafić się przed nim otworzyć i wyspowiadać. Musimy mieć świadomość, że mimo wszystko spowiedź odbywa się przed Bogiem, ksiądz jest tu rodzajem ziemskiego pośrednika, jednak wybranie odpowiedniej osoby zdecydowanie zwiększy nasz komfort psychiczny i ułatwi wyznanie popełnionych grzechów.
W spowiedzi generalnej jako w sakramencie pokuty ogromne znaczenie ma skrucha, żal za grzechy i postanowienie poprawy. Stanowią one podstawę tego, aby Bóg w swoim miłosierdziu mógł przebaczyć nam grzechy, a kapłan odpuścić je i udzielić rozgrzeszenia. Pamiętajmy, że jeśli chcemy odbyć spowiedź generalną, warto się do niej odpowiednio przygotować, wskazany jest nawet udział w rekolekcjach.
Kiedy należy przystąpić do spowiedzi generalnej?
Dobra spowiedź święta powinna być przede wszystkim w pełni szczera i nastawiona na poprawę swojego postępowania. Jeśli natomiast chodzi o spowiedź generalną, sprawa nie jest tak oczywista. Nie mamy czegoś na wzór listy grzechów, które można wrzucić do jednego worka i ich odpowiednia ilość będzie dobrą podstawą właśnie do takiej spowiedzi.
Warto zauważyć, że wyznanie grzechów w czasie spowiedzi może mieć różny charakter, zależnie od okoliczności i naszych intencji. Warto więc zastanowić się nad różnicami, jakie występują pomiędzy zwykłą spowiedzią, do której przystępujemy w pierwszy piątek miesiąca, przed świętami, czy w sytuacji śmierci kogoś bliskiego, spowiedzią z porywu serca i wynikającą ze stanu ducha, czyli popartą głębokimi przemyśleniami, która wiąże się z silnym pragnieniem oczyszczenia swojego sumienia, a właśnie omawianą spowiedzią generalną.
Odbycie spowiedzi generalnej zaleca się w czasie trwania misji parafialnych, czyli o około dziesięć lat. Jednak również przed zawarciem sakramentu małżeństwa, przed wstąpieniem do seminarium duchownego lub zakonu, jak również w wyniku osobistych, duchowych przeżyć — potrzeba głębszego nawrócenia, zmiana grogi życia, czy potrzeba oczyszczenia się z grzechów całego życia.
Warto dostrzec, że takiej spowiedzi dokonują często osoby, które wyczuwają chwilę zbliżającej się śmierci i zdają sobie sprawę, że byli daleko od Chrystusa, pragną więc oczyścić swoją duszę w ostatniej ważnej spowiedzi. Duże znaczenie ma fakt, że jeśli ktoś spowiada się świętokradzko, czyli zataja swoje grzechy, to w jego przypadku spowiedź generalna przed miłosiernym Bogiem będzie wymagana. Wszystkie te skrywane grzechy ciężkie i lekkie ciążą bowiem na sumieniu grzesznika. Konieczne jest więc wyspowiadanie się ze wszystkich grzechów od ostatniej ważnej spowiedzi lub z całego dotychczasowego życia.
W czasie spowiedzi generalnej powinniśmy wyznać również wszelkie wątpliwości, jakie pojawiają się w naszym sercu. Oczywiście przystępowanie do spowiedzi regularnie jest bardzo ważne z punktu widzenia życia duchowego i wiary w Boże miłosierdzie, jednak do spowiedzi generalnej z całego życia należy się odpowiednio przygotować.
Czy spowiedź generalna jest konieczna?
Jeśli sami uznajemy, że w naszej relacji z Bogiem źle się dzieje, że przyszedł czas na głęboki i pełny sakrament pokuty i pojednania, to jak najbardziej warto przygotować się do szczerej spowiedzi generalnej z dłuższego okresu życia, lub z całego czasu jego trwania. Jeśli jednak podczas poprzednich zwykłych spowiedzi wyznawaliśmy swoje grzechy, to warto pamiętać, że nie musimy ich powtarzać. Zostały one już odpuszczone i nie istnieją, a ich przypominanie stanowi o naszym braku wiary w miłość Boga.
Każda spowiedź sakramentalna oczyszcza naszą duszę z grzechów i jedna nas z Bogiem. Jednak wielu osobom zdarza się zataić niektóre grzechy, co jest świętokradztwem, więc powinny zdobyć się na przystąpienie do generalnej spowiedzi. Podstawową różnicą jest tu jednak zdecydowanie głębszy i uważniejszy rachunek sumienia, co po ludzku pomaga nam osiągnąć wyraźną ulgę i uczucie uzdrowienia z grzechów.
Spowiedź przed ślubem
Kierownicy duchowi często zlecają taką spowiedź narzeczonym. Przed nimi lata wspólnego życia, dobrą praktyką wydaje się więc, aby oboje odrzucili wszystko to, co dotychczas w ich życiu było grzeszne i już do tego nie wracali. Małżeństwo nie może rozpocząć się od grzechu, konieczne jest, aby postawić siebie w prawdzie. Nie powinna to być spowiedź lakoniczna, do której będziemy stać w długiej kolejce do konfesjonału. Konieczny jest dobry rachunek sumienia, wcześniejsze umówienie się ze spowiednikiem.
Zwykle jednak proponuje się narzeczonym dwie spowiedzi. Pierwsza z nich to spowiedź generalna, która wymaga zaangażowania i odpowiedniego przygotowania — z całego życia lub od ostatniej spowiedzi generalnej. Druga zwykła spowiedź odbywa się przed samym ślubem. Później w chwilach słabości, jako małżonkowie, nie powinni wskazywać sobie nawzajem takich dawnych grzechów.
Jak wskazują kierownicy duchowi i spowiednicy, nie wszyscy narzeczeni stosują się do takiego wskazania pozbycia się grzechów z całego dotychczasowego życia. Traktowane jest to jednak jako zaniedbanie, które może być różnie zweryfikowane przez życie. W każdym razie nie powinniśmy rozpoczynać nowej wspólnej drogi od grzechu.
Kto jeszcze odbywa spowiedź generalną?
Osoby, które podejmują ważne decyzje życiowe, takie jak wstąpienie do zakonu czy seminarium również powinny zrzucić z siebie ciężar grzechów z całego życia, wszystkiego, co złe. W niektórych zakonach wyraża się to nawet przyjęciem nowego imienia. Kolejną grupą osób, które bardzo często decydują się na spowiedź generalną, są pacjenci, których czekają poważne operacje. Jedynie odbywając spowiedź generalną, możemy odczuć stan ducha, który można określić jako oczyszczenie, lekkość.