W Kościele Katolickim śluby zakonne są rodzajem zobowiązania danego członka wspólnoty do przestrzegania rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa oraz posłuszeństwa. Każde z tych ślubów ma określone znaczenie, do tego, jak chcą oni żyć w harmonii z Bogiem i dla niego, a oprócz tego zakonnik składa świadectwo swojej woli i miłości wobec Jezusa i Boga.
Co oznaczają poszczególne śluby?
1. Prowadzić życie w czystości: Oznacza to powstrzymanie się od stosunków seksualnych i zachowanie celibatu, aby całkowicie poświęcić się Bogu i Jego dziełu.
2. Być posłusznym: Jest to ślubowanie podążania za wskazówkami osób wyznaczonych przez Boga, takich jak przywódcy religijni lub przełożeni, aby pozostać na właściwej drodze i wiernie służyć Kościołowi.
3. Być ubogim w duchu: Jest to ślub pokory i prostoty, nieszukający ziemskiego bogactwa lub posiadania, ale zamiast tego polegający na Bożej łasce i zaopatrzeniu we wszystkie potrzeby.
4. Dawać jałmużnę: Jest to ślub dzielenia się swoimi zasobami z tymi, którzy mają mniej szczęścia, z miłości do Boga i bliźniego.
5. Często się modlić: Jest to ślubowanie, aby spędzać znaczny czas na modlitewnej pobożności, pamiętając o obecności Boga w całym codziennym życiu i chwaląc Go za Jego dobroć.
Śluby czystości są szczególnie ważne z punktu widzenia Kościoła Katolickiego. Kościół katolicki od dawna ceni czystość, postrzegając ją jako niezbędną dla duchowego rozwoju i świętości jednostki. Śluby czystości są ważne, ponieważ stanowią zobowiązanie do życia w zgodzie z nauką Kościoła na temat moralności seksualnej. Składając taki ślub, dana osoba zobowiązuje się do zachowania czystości seksualnej i powstrzymania się od wszelkich fizycznych przejawów miłości, które nie są zgodne z nauką Kościoła. Takie ślubowanie ma wielką wagę duchową i wyraża oddanie danej osoby w wypełnianiu woli Bożej. Jest to więc akt poświęcenia się Bogu i wyrzeczenia się grzechu.
Ślub czystości pośród ślubów zakonnych — życie pełne miłości i posłuszeństwo Bogu
W Kościele Katolickim jest to jeden z trzech głównych ślubów. Jego złożenie nie jest postrzegane jako przymus, ale jako akt wiary, wierności i wolności w miłości do Boga. Czystości jednak nie powinniśmy mylić ze wstrzemięźliwością, która wiąże się z zaniechaniem wszelkich praktyk seksualnych. Musi pamiętać, że nawet abstynencja może okazać się nieczysta. Dlatego należy do całej sprawy podchodzić z ogromną świadomością, zrozumieniem, miłością i oddaniem Bogu. Jedynie w wierze możemy znaleźć siłę do wypełniania takiego powołania i złożenia ślubów czystości. Będzie to wymagało nieustannej pracy i silnego zaangażowania, a także modlitwy i kontemplacji.
Czystość to coś więcej niż tylko abstynencja. Chodzi o posiadanie sposobu myślenia i postawy, które są wolne od negatywnych myśli, zachowań i emocji. Chodzi o szanowanie siebie i innych bez względu na płeć. Czystość wiąże się z utrzymaniem zdrowych granic i podejmowaniem mądrych decyzji w odniesieniu do intymności fizycznej.
Abstynencja może być jednym ze sposobów praktykowania czystości, ale ważne jest, aby pamiętać, że nawet abstynencja może być skażona przez nieczyste motywy lub niezdolność do prawdziwego skupienia się na budowaniu zdrowych relacji bez wpływu intymności fizycznej. Takie rozumienie czystości ma również zastosowanie w małżeństwie. Jednak w ślubach zakonnych chodzi jednocześnie o czystość i abstynencję fizyczną, jak i duchową.
Cnota czystości polega na wolności bezinteresownego kochania Boga i bliźniego, to rodzaj zobowiązania do kochania Boga ponad wszystko oraz kochania innych tą samą miłością, jaką Bóg ma dla nich. Chodzi o prawdziwe i świadome pragnienie chrześcijaństwa, szanowania innych zgodnie z prawem Bożym. W czystości ważna jest nauka samokontroli, w celu wyzwolenia się z niewoli własnych popędów i namiętności, co prowadzi do świadomej miłości do Boga i innych ludzi.
Ważne jest również, aby praktykować samodyscyplinę i powstrzymywać się od oddawania się czynnościom, które mogłyby zagrozić czystości. Może to obejmować unikanie przebywania sam na sam z osobami płci przeciwnej, powstrzymywanie się od stosunków seksualnych, a nawet powstrzymywanie się od oglądania materiałów pornograficznych.
Ponadto należy pamiętać, że czystość fizyczna jest tylko częścią czystości i starać się zachować czystość psychiczną i emocjonalną (np. unikać nieodpowiednich rozmów). Wreszcie, ważne jest, aby spędzać czas na modlitwie i medytacji jako sposobie na głębsze połączenie z Bogiem i kultywowanie większego poczucia samokontroli.