Jednym z kluczowych elementów katolickiej liturgii jest modlitwa wiernych, często nazywana modlitwą powszechną. Znajduje się ona w sercu mszy świętej i odzwierciedla uniwersalne posłannictwo Kościoła. To ważny czas, kiedy wspólnota wierzących przedstawia Bogu swoje prośby, nie tylko za siebie, ale także za cały świat. Zgłębmy teraz tę część liturgii, by lepiej zrozumieć jej znaczenie i rolę w naszej wierze.
Jest ona częścią Liturgii Słowa odmawianej na jej zakończenie. Stanowi odpowiedź zgromadzenia na usłyszane Słowo Boże. Jest to modlitwa, w której w uroczysty sposób przedstawiane są Bogu prośby ludu Bożego w różnych potrzebach i intencjach. Wywodzi się ona od modlitw zanoszonych przez uczestników Eucharystii już we wczesnym chrześcijaństwie. Dotyczy obrządku rzymskiego. Przez pewien czas jednak modlitwa powszechna nie była odmawiania, a powróciła po reformach wprowadzonych przez Sobór Watykański II.
Modlitwa ta cechuje się dużą zmiennością, w związku z tym na różne dni przewiduje się różne formularze modlitwy powszechnej. Modlitwa wiernych wygłaszana jest przez diakona, lektora, kantora lub ewentualnie innego wiernego świeckiego. Wszystkie wezwania powinny być zwięzłe i wyrażać błagania całej wspólnoty. Nie należy nadawać im charakteru dydaktycznego ani wprowadzać dodatkowych treści. Wezwania mają krótko określać za kogo, za co lub o co należy się modlić. Uwzględnia się w niej następujące intencje: za Kościół, za rządzących i o zbawienie całego świata, za doświadczonych trudnościami, czy za miejscową wspólnotę.
Struktura modlitwy wiernych — zakończenie Liturgii Słowa
Modlitwa wiernych jest zorganizowana w specyficzny sposób. Na początku, kapłan, celebrans mszy, wprowadza modlitwę, a potem lektor, diakon lub inna osoba odczytuje prośby. Po każdej prośbie cała wspólnota odpowiada krótką formułą modlitewną, zwykle „Wysłuchaj nas Panie” lub podobną. Na koniec kapłan kończy modlitwę, podsumowując wszystkie prośby.
Zazwyczaj, modlitwy te obejmują prośby za Kościół, za świat, za społeczność lokalną, za potrzebujących oraz za zmarłych czy chorych. Uwzględnić w niej można również modlitwę za nowożeńców, Ojca Świętego.
Znaczenie modlitwy wiernych
Modlitwa wiernych ma wiele znaczeń. Przede wszystkim, to jest wyrazem naszej troski o innych i świat, jak również manifestacją naszej odpowiedzialności jako chrześcijan. Wyraża ona intencje okolicznościowe, możemy prosić o wstawiennictwo w różnych sytuacjach i znaleźć wspólne okoliczności do modlitwy.
Kiedy modlimy się za Kościół, za papieża, za biskupów, za naszą parafię, pokazujemy, że jesteśmy częścią większej wspólnoty i że troszczymy się o jej dobro. Kiedy modlimy się za świat, za nasze kraje, za tych, którzy cierpią, pokazujemy, że nasza wiara nie jest odseparowana od realiów świata, że jesteśmy zaangażowani w dążenie do sprawiedliwości i pokoju. Modlitwa powszechna wyraża nasze zaangażowanie we wspólne cele i sprawy.
Warto pamiętać, że pojawiają się również określone intencje okolicznościowe, nawiązujące do celebrowanej mszy świętej. Wspólna modlitwa ma ogromną siłę, szczere wyrażenie próśb przez wspólnotę sprawia, że stajemy się jedną rodziną w Chrystusie i wspólnie dążymy do Zmartwychwstania i życia wiecznego. Codzienna modlitwa potrafi zdziałać cuda, a modlitwa tak wielu osób jednocześnie, ze szczerym sercem daje jeszcze więcej.
Rola modlitwy powszechnej w życiu chrześcijan
Modlitwa wiernych ma także ważną rolę w życiu każdego chrześcijanina. Naucza nas, jak patrzeć na świat oczami wiary, jak widzieć potrzeby innych i jak modlić się za nich. Pomaga nam rozwijać postawę współczucia, solidarności i troski.
Poza tym daje nam przestrzeń, gdzie możemy przedstawić Bogu nasze własne prośby, nawet te bardzo osobiste. W ten sposób modlitwa wiernych jest nie tylko o trosce o innych, ale także o uznanie naszej własnej potrzeby Boga i Jego miłosierdzia. W modlitwie powszechnej zasadnicze znaczenie ma odpowiednie dobranie wezwań, które będą wspólne dla danej wspólnoty. Wszyscy zgromadzeni będą modlić się w tych intencjach w ramach Liturgii Słowa. Taka modlitwa pełna ufności w jej skuteczność sprawia, że z pewnością prośby zostaną wysłuchane.
Podsumowanie
Modlitwa wiernych, czy modlitwa powszechna, to ważna część liturgii mszy świętej. Jest to czas, kiedy, jako wspólnota, przekazujemy Bogu nasze prośby, troski i nadzieje. Naucza nas, jak patrzeć na świat oczami wiary i jak otworzyć nasze serca na potrzeby innych. W modlitwie wiernych doświadczamy, że nie jesteśmy sami w naszej wierze, ale jesteśmy częścią Kościoła, który jest uniwersalny i który troszczy się o cały świat.