Komunia święta jest jednym z najważniejszych sakramentów w Kościele Katolickim, momentem kiedy wierny może zjednoczyć się z Chrystusem w sposób najbardziej dosłowny. Czasami jednak nie jesteśmy w stanie przyjąć Komunii Świętej fizycznie. W takich momentach możemy zwrócić się do praktyki zwanej komunią duchową. Przeanalizujmy, czym jest ta forma komunii, jakie jest jej pochodzenie, znaczenie, kiedy jej przyjąć i jaką modlitwę zaleca w tym celu papież Franciszek.
Pochodzenie komunii duchowej
Pomysł komunii duchowej ma korzenie w średniowieczu, kiedy to zaczęto nauczać, że prawdziwym celem komunii eucharystycznej jest duchowe zjednoczenie z Chrystusem. Idea ta rozwijała się wraz z czasem, stając się popularna w okresie kontrreformacji, kiedy to wierni byli zachęcani do częstszego uczestnictwa w Eucharystii, nie tylko fizycznie, ale także duchowo.
Znaczenie komunii świętej duchowej
Komunia duchowa to pragnienie zjednoczenia z Jezusem Chrystusem, które jest wyrażane poprzez modlitwę, nawet gdy z różnych powodów nie możemy otrzymać komunii sakramentalnej. Choć nie jest to sakrament w tradycyjnym rozumieniu tego słowa, jest to duchowe doświadczenie, które może przynieść wiele duchowych korzyści.
Kiedy i jak przyjąć komunię duchową? Modlitwa, którą poleca papież Franciszek
Komunię duchową można przyjąć w każdym momencie, gdy mamy przeszkody w otrzymaniu komunii sakramentalnej. Może to nastąpić wtedy, gdy jesteśmy chorzy, nie możemy uczestniczyć we Mszy Świętej, lub kiedy jesteśmy w stanie grzechu ciężkiego i nie mogliśmy jeszcze skorzystać z sakramentu pokuty.
Papież Franciszek, na początku pandemii COVID-19, kiedy to wiele osób nie mogło uczestniczyć we Mszy Świętej, podzielił się modlitwą, którą wierni mogą odmówić, pragnąc komunii duchowej. Modlitwa ta brzmi:
„Kładę się u Twych stóp, o mój Jezu, i ofiarowuję Ci moje skruszone serce
uniżone w swojej nicości i Twojej świętej obecności.
Adoruję Cię w sakramencie Twej miłości, niewysłowionej Eucharystii.
Pragnę przyjąć Ciebie w tym ubogim przybytku, jaki oferuje Ci mój umysł.
Czekając na radość z sakramentalnej Komunii, pragnę przyjąć Cię w duchu.
Przyjdź do mnie, O mój Jezu, kiedy ja, ze swojej strony, przychodzę do Ciebie!
Niech Twoja miłość ogarnie moje całe jestestwo w życiu i śmierci.
Wierzę w Ciebie, Tobie ufam, Ciebie miłuję.”
Podsumowanie
Komunia duchowa jest wyrazem naszego pragnienia zjednoczenia z Chrystusem, nawet gdy nie jesteśmy w stanie otrzymać komunii sakramentalnej. Jest to piękna i mocna praktyka, która może nas umocnić w naszej wierze i miłości do Jezusa. Pamiętajmy o tej możliwości, zwłaszcza w tych trudnych czasach, kiedy nie zawsze możemy uczestniczyć we Mszy Świętej i otrzymać Komunię Świętą.
Jaką inną modlitwę można odmawiać w czasie komunii świętej duchowej?
Panie, który oddałeś za mnie życie na krzyżu dziękuję za łaskę, że pozwoliłeś mi uczestniczyć w tej Eucharystii duchowo. Ale teraz, w chwili Komunii świętej pragnę przyjąć Twoje Przenajświętsze Ciało i Twoją Przenajświętszą Krew. Wierzę Panie Jezu w Twoją rzeczywistą obecność w Najświętszym Sakramencie: Tyś jest Bóg prawdziwy!
Jako grzesznik staję przed Tobą z drżeniem i bojaźnią. Nie mogąc przyjąć Cię sakramentalnie, ufając Bożemu miłosierdziu pragnę zjednoczyć się z Tobą w Komunii duchowej. Pragnę Cię przyjąć do domu mego serca.
Chlebie żywy, któryś zstąpił z nieba, nakarm mnie.
Zdroju życia wiecznego, napój mnie.
Przyjdź do mojej duszy jak Lekarz i uzdrów mnie.
Przyjdź jako Światłość i oświeć mnie abym nie błądził.
Przyjdź jako Nauczyciel i naucz mnie pełnić Twoją wolę.
Źródło wszelkich łask, napełnij mnie swoimi dobrami.
O najmilszy Gościu mej duszy. Jedynie Ty jesteś godzien miłości.
Wierzę w Ciebie, ufam Tobie, kocham Ciebie, powierzam się Tobie.
Spraw abym mocą tego duchowego pokarmu i napoju, wytrwale szedł w pielgrzymce wiary po tej ziemi aż do bram nieba.