W roku 1656 król Jan Kazimierz oficjalnie nadaje Maryi tytuł Królowej Polski słowami „Ciebie za patronkę moją i za królową państw moich dzisiaj obieram”. Jednak nie była to pierwsza sytuacja, w której była ona stawiana właśnie w takiej roli. Nadanie Matce Bożej takiego tytułu ma swoje początki już w drugiej połowie XVI wieku. Również objawienia Maryjne wskazywały, że szczególnie Najświętsza Panienka upodobała sobie nasz kraj. Jak więc doszło do nadania jej właśnie takiego tytułu?
Najświętsza Maryja Panna Królowa Polski
Matka Boża objawiła się w Neapolu włoskiemu jezuicie o. Juliuszowi Moncinelli. Miało to miejsce w czasie, gdy w Polsce Panował Zygmunt III Waza. O. Giulio Mancinelli odznaczał się wielką pobożnością. Wyróżniała go wyjątkowa świętość i uwielbienie dla Niepokalanej oraz dla polskich świętych, takich jak św. Stanisław Kostka. Polska pojawiała się bardzo często w jego modlitwach, był wielkim misjonarzem, który bardzo często wspierał dzieła charytatywne, które miały miejsce w Polsce.
14 sierpnia 1608 roku ukazała mu się Bogurodzica z Dzieciątkiem Jezus na rękach, u jej stóp klęczał św. Stanisław Kostka. Zakonnik pozdrowił Matkę Bożą najpiękniej jak tylko umiał, na co otrzymał od niej odpowiedź:
„A czemu mnie Królową Polski nie zowiesz? Ja to królestwo wielce umiłowałam i wielkie rzeczy dlań zamierzam, ponieważ osobliwą miłością ku Mnie pałają jego synowie”.
Matka Boża ukazała się o. Juliuszowi aż trzykrotnie. Drugie spotkanie miało miejsce w czasie jego wizyty w Polsce. Tutaj już sama przedstawiła się jako Królowa Polski. Jej słowa brzmiały następująco:
„Jestem Królową Polski. Jestem Matką tego narodu, który jest mi bardzo drogi, więc wstawiaj się do Mnie za nim i o pomyślność tej ziemi błagaj nieustannie, a ja będę Ci zawsze, tak jak teraz, miłościwa”
Ważne objawienie dla narodu polskiego
Przekaz pochodzący od zakonnika o objawieniu Maryjnym dotarł do całego polskiego narodu oraz do samego króla Zygmunta III Wazy. Słowa przekazane przez Mancielliniego spotkały się z ogromną radością pośród wiernych w naszym kraju. Ważnym wydarzeniem było również podarowanie przez syna Zygmunta III Wazy, Władysława IV w latach trzydziestych XVII wieku złotych koron na ołtarz Jasnogórski, co miało podkreślić królewską władzę Maryi i symbolizować jej niezawisły charakter.
Król Jan Kazimierz i oficjalna decyzja o nadaniu Maryi tytułu Królowej Polski
W roku 1655, w grudniu król Jan Kazimierz podjął decyzję o oficjalnym nadaniu Maryi tytułu Królowej Polski. Co ciekawe związane to było z konkretnym wydarzeniem historycznym, w którym obrona Jasnej Góry okazała się punktem zwrotnym dla rzeczpospolitej w całej kampanii szwedzkiej. Oficjalne uroczystości odbyły się trzy miesiące po tej decyzji, wówczas w katedrze lwowskiej Najświętszą Marię Pannę obrał za Królową Polski, ówczesny władca.
„Wielka Boga-Człowieka Matko i Przeczysta Panno! Ja, Jan Kazimierz, z łaski Twego Syna Króla Królów, Pana mojego i z Twojej łaski król, u stóp Twoich najświętszych na kolana padając, obieram Cię dzisiaj za Patronkę moją i moich państw Królową, i polecam Twojej szczególnej opiece a obronie siebie samego i moje Królestwo Polskie z Księstwami… jako też wojska… i wszystek mój lud…”
Uroczysty ślub Jana Kazimierza stanowi symboliczne oddanie władzy Matce Najświętszej. Polski Król uznał, że powierzenie ojczyzny w jej ręce będzie najlepszym i najskuteczniejszym sposobem ratowania ojczyzny. Odpis ślubowania wysłano również do Rzymu.
Ukoronowanie obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej
Od momentu królewskiego ślubowania w Polsce rozwijał się kult Maryjny. Widoczne było również ogromne zrozumienie dla jej godności. W czasie takich właśnie nastrojów, w zakonie Paulinów pojawiło się pragnienie, aby ukoronować skronie Matki Boskiej Jasnogórskiej. Jednak zakonnicy nie wiedzieli, czy będzie to w ogóle możliwe, gdyż dotąd żaden obraz poza Rzymem nie miał nałożonej korony. W związku z tym wystosowano w tej sprawie specjalne pismo do papieża Klemensa XI. Jego zgoda na uhonorowanie jasnogórskiego obrazu w ten wyjątkowy sposób miała miejsce w 1716 roku, a już kilka miesięcy później przysłał on do Polski poświęcone korony.
Kolejnym krokiem była oficjalna i jakże symboliczna koronacja. Poprowadził ją biskup Krzysztof Jan Szembek, a w uroczystości wzięło udział około 200tysięcy wiernych. Było to ogromne wydarzenie, gdyż koronacja obrazu miała miejsce po raz pierwszy w historii poza Rzymem. Całe obchody przerodziły się więc w trwające kilka dni rekolekcje. Właśnie od tego czasu częstochowska Jasna Góra stała się tronem Królowej Polski.