W życiu każdego chrześcijanina ważne są sakramenty. Jednym z nich jest sakrament chrztu, który stanowi wstęp do wspólnoty wiernych i otwiera drzwi do innych sakramentów. Wybór chrzestnych dla dziecka jest istotną decyzją, ponieważ mają oni być wzorem do naśladowania w wierze i pomagają rodzicom w wychowaniu dziecka w duchu katolickim. Często jednak zdarza się, że chcący podjąć się tej roli chrześcijanie spotykają się z odmową w uzyskaniu zaświadczenia od swojej parafii. Dlaczego tak się dzieje i co można zrobić w takiej sytuacji?
Dlaczego parafia może odmówić wydania zaświadczenia dla chrzestnego?
Zaświadczenie o tym, że dana osoba może być chrzestnym, jest wydawane przez parafię, w której dana osoba mieszka. Proboszcz wydaje stosowny dokument, jednak pod pewnymi warunkami. Księża, w oparciu o zasady kościoła katolickiego, mogą odmówić jego wydania w pewnych sytuacjach:
- Brak praktyk religijnych: Jeśli osoba nie uczestniczy regularnie w nabożeństwach czy nie przystępuje do sakramentów świętych, ksiądz może uznać, że nie jest ona odpowiednim kandydatem na chrzestnego. Chrzestnym powinien być katolik, który wierzy i praktykuje swoją wiarę.
- Nieuregulowany stan cywilny: Osoby, które żyją w związkach niesakramentalnych, konkubinacie lub są po rozwodzie, a następnie zawarły nowy związek bez kościelnego unieważnienia poprzedniego małżeństwa, mogą napotkać trudności w uzyskaniu takiego zaświadczenia.
- Nieukończone 16 roku życia: Kościół katolicki uważa, że parafianin powinien mieć co najmniej 16 lat, by móc być chrzestnym i móc odpowiadać za wychowanie w wierze nowego chrześcijanina.
- Nieprzestrzeganie zasad wiary: Jeśli ksiądz ma wiedzę o tym, że dana osoba publicznie sprzeciwia się lub neguje nauki Kościoła, może on uznać ją za niewłaściwą do pełnienia roli chrzestnego.
Jak postępować po otrzymaniu odmowy wydania zaświadczenia na chrzest przez księdza swojej parafii?
Wybrana matka chrzestna lub ojciec chrzestny mogą podjąć kilka kroków, jeśli spotkali się z odmową wydania zaświadczenia po tym, jak o nie pierwszy raz poprosili proboszcza:
1. Rozmowa z księdzem
Zawsze warto zacząć od rozmowy z księdzem, który odmówił wydania zaświadczenia. Dzięki temu dowiesz się dokładnych powodów tej decyzji i będziesz miał szansę je wyjaśnić lub zaproponować rozwiązanie. Jeśli ksiądz nie chce wydać zaświadczenia, z pewnością jest to odpowiednio umotywowane, jeśli zależy Ci, aby zostać rodzicem chrzestnym podjęcie dialogu i próba znalezienia rozwiązania jest dobrym wyjściem, szczególnie jeśli istotnie jesteś osobą wierzącą.
2. Samodoskonalenie duchowe
Jeśli powodem odmowy przez proboszcza była słaba praktyka religijna lub nieznajomość nauk Kościoła, warto rozpocząć drogę głębszej wiary. Może to być uczestnictwo w rekolekcjach, spotkaniach formacyjnych czy też regularne przystępowanie do sakramentów świętych. To istotne z punktu widzenia Kościoła katolickiego, aby rodzic chrzestny był wierzącym i praktykującym katolikiem.
3. Regulacja stanu cywilnego
Jeżeli problemem jest stan cywilny, warto zastanowić się nad jego uregulowaniem w świetle nauk Kościoła. Może to wymagać dłuższego procesu i rozmów z duchownymi, ale jest to inwestycja w duchowy rozwój i możliwość pełnego uczestnictwa w życiu Kościoła. Jeśli jesteś jedynie po ślubie cywilnym, to rozwiązaniem może być ślub kościelny. Warto pamiętać, że taki sakrament może być również udzielony jednostronnie, jeśli jedno z małżonków jest innej wiary lub nie wierzy.
4. Zastanów się nad alternatywą
W sytuacji, gdy nie możesz uzyskać zaświadczenia, może warto zastanowić się nad inną osobą, która miałaby odpowiednie warunki do bycia chrzestnym. Choć to trudna decyzja, warto pamiętać, że chodzi o duchowe dobro dziecka. Rodzice dziecka z pewnością nie bez powodu wybrali właśnie Ciebie na chrzestnego dla swojego dziecka. Warto jednak pamiętać, że taka osoba powinna uczestniczyć w życiu kościoła i przekazywać wartości chrześcijańskie małemu człowiekowi. Dokładnie taka jest ich rola zgodnie z tradycją. Ksiądz również kieruje się dobrem dziecka, więc chrzestnymi nie mogą zostać osoby, które żyją daleko od kościoła i przeciwko jego przykazaniom.
Podsumowanie
Otrzymanie odmowy wydania zaświadczenia na chrzest może być bolesne i zaskakujące, ale warto pamiętać, że Kościół działa w najlepszym interesie wiernych i ducha sakramentu chrztu. Współpraca, otwartość na dialog i chęć głębszego zaangażowania w życie duchowe mogą być drogą do rozwiązania problemu.