Katechizm Kościoła Katolickiego wskazuje, że świętokradztwo to profanowanie lub niegodne obchodzenie się z sakramentami, lub też innymi czynnościami liturgicznymi. Zalicza się do niego również niewłaściwie i właśnie niegodne traktowanie osób, miejsc i rzeczy, które poświęcone są właśnie Bogu. Co istotne z punktu widzenia chrześcijanina — świętokradztwo uznawane jest za grzech ciężki, jednak przede wszystkim w sytuacji, gdy dochodzi do jego popełnienia przeciwko Eucharystii. Wynika to z tego, że sakrament Komunii św. jest tym, w którym w namacalny sposób obecne jest ciało Jezusa Chrystusa.
Świętokradztwo, czyli profanacja wiary w Boga — grzech ciężki
Świętokradztwo polega na profanowaniu wiary chrześcijańskiej, a także zbezczeszczeniu jej atrybutów. Chodzi o symbole kultu religijnego wykorzystane w sposób, który wyraźnie narusza ich świętość, powagę i wizerunek. Warto również pamiętać, że świętokradztwem wyraźnie naznaczone będzie również bezczeszczenie cmentarzy, dla wielu z nas stanowią one przede wszystkim miejsce spoczynku naszych najbliższych, jednak w większości przypadków jest to również ziemia poświęcona. Jest to z pewnością miejsce wyjątkowe w wymiarze duchowym dla osób żyjących, które upamiętnia, tych, którzy odeszli do Boga.
Jednak chodzi o świadome i dobrowolne sprofanowanie ciała Pańskiego, krwi Pańskiej, naczyń eucharystycznych czy np. poświęconych obrazów i figur religijnych znajdujących się w Kościele. Określenie to dotyczy więc czynu, który jest aktem nienawiści lub pogardy do Boga.
Czy zawsze świętokradztwo jest grzechem?
Mimo wszystko musimy pamiętać, że świętokradztwo nie zawsze będzie grzechem ciężkim, odpowiednie rozeznanie powinno mieć miejsce wraz z księdzem na spowiedzi. Nie można mówić o świętokradztwie, gdy nie występuje jasna intencja i świadomość tego, co robimy, że popełniamy grzech ciężki. Tylko jeśli posiadamy wiedzę i intencję popełnienia takiego czynu, można mówić o tym, że dochodzi do grzechu ciężkiego, który stanowi zerwanie ze stanem łaski uświęcającej, a więc konieczne jest wyspowiadanie się z niego i odbycie pokuty.
W dzisiejszym świecie można spotkać się z wieloma przeciwnikami Kościoła katolickiego. Część z nich podchodzi do wiary z tolerancją, jednak są i tacy, którzy w bardzo negatywny sposób prezentują swoje poglądy. Dochodzi do niszczenia mienia kościoła i wielu przedmiotów świętych. Osoby te w większości przypadków doskonale wiedzą co czynią, bo zwykle odeszły w pewnym momencie swojego życia od kościoła, a ich działanie przebiega z pełną premedytacją. W takim wypadku popełniają grzech ciężki, a jeśli za sprawą Boga Najwyższego przejdą proces nawrócenia, to będą musiały wyspowiadać się z takich swoich złych uczynków, które jeszcze oddalają ich od Kościoła.
Pamiętajmy, że jesteśmy tylko ludźmi i osoby, które błądzą, w tym popełniają grzech świętokradztwa, mogą swoje czyny naprawić i wrócić do Boga i łaski uświęcającej. Konieczny będzie szczery żal za grzechy oraz odprawienie zadanej pokuty. Nasz dobry ojciec przyjmie takie zbłąkane owce z otwartymi ramionami, bo dla nich przygotował miejsce w Niebie.