Każdy kandydat do bierzmowania musi napisać specjalne podanie, aby mógł przystąpić do sakramentu. Jest to ściśle określony dokument, który powinien zawierać ważne elementy. Adresatem naszego podania do bierzmowania jest biskup odpowiedni dla naszej diecezji. Jeśli nie znamy nazwiska bez trudu znajdziemy je w sieci, możemy również zapytać w parafii, a jeśli dzieci przygotowują się do tego sakramentu w szkole, to z pewnością katecheta wskaże im odpowiedniego adresata.
Jak napisać podanie o bierzmowanie?
Forma podania jest dokładnie taka sama, jak przy innych tego rodzaju dokumentach. W związku z tym muszą się w nim znaleźć konkretne elementy. Pierwszym z nich są nasze dane – imię i nazwisko, następnie data, miejscowość oraz tytuł. Nasze pismo powinno być kierowane bezpośrednio do biskupa, którego będziemy prosić o udzielenie nam sakramentu.
Rozpoczynamy więc słowami:
„Zwracam się z uprzejmą prośbą o udzielenie mi sakramentu bierzmowania.”
Dalsza część zależy od tego, czy przystępujemy do bierzmowania w szkole, czy też już później jako osoby dorosłe.”
Wzór podania do bierzmowania
„Zwracam się z uprzejmą prośbą o udzielenie mi Sakramentu Bierzmowania. Jestem uczennicą/uczniem klasy ….. Gimnazjum ……………. W roku szkolnym ………… wstąpiłam w poczet Kandydatów do Bierzmowania i rozpoczęłam/rozpocząłem formację duchową, ponieważ pragnę stać się dojrzałym i odpowiedzialnym członkiem Wspólnoty Kościoła.”
Co jeszcze musisz zawrzeć w swoim podaniu?
Kolejne zdania powinny zaznaczać, argumentować z jakiego powodu chcemy przystąpi do tego sakramentu. Możemy wskazać, że wiara ma ważne miejsce w naszym życiu i chcemy dalej zagłębiać się we wspólnotę kościoła, oraz że jesteśmy gotowi na przyjęcie Ducha Świętego do naszego serca. Tekst może pokazywać, że będzie to dla nas umocnienie w wierze chrześcijańskiej.
Istotne jest również wskazanie patrona, jakiego dla siebie w tym sakramencie wybieramy. Swoją decyzję w tej kwestii należy również krótko uzasadnić. Na zakończenie piszemy również o naszym świadku i wymieniamy tę osobę z imienia i nazwiska. Dokument kończymy wyrazami szacunku, słowami „szczęść Boże” oraz własnoręcznym podpisem.