Śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu ma znaczenie symboliczne i jest bardzo ważnym wydarzeniem dla każdego chrześcijanina. Ukrzyżowanie to dobrowolne poniesienie śmierci na krzyżu przez Syna Bożego, które obmyło ludzkość z grzechu.
Historyczne znaczenie ukrzyżowania
Śmierć krzyżowa była kiedyś stosowanym rodzajem kary śmierci. W czasach starożytnych wykorzystywali ją Rzymianie, Persowie, Kartagińczycy i Fenicjanie. Taka forma egzekucji była hańbiąca i wykonywało się ją zwykle na niewolnikach, buntownikach, a także innych osobach, które nie były pełnoprawnymi obywatelami. Zniesienie takiej kary miało miejsce dopiero w 337 roku naszej ery, a dokonał tego Konstantyn Wielki. Co istotne wydanie tego edyktu było z szacunkiem do tego, że sam Jezus Chrystus umarł na krzyżu.
Śmierć Jezusa na krzyżu
Zgodnie z nauką Kościoła Katolickiego Wielka męka Jezusa oraz jego śmierć na krzyżu, były niezbędne, aby dokonać odkupienia i zadośćuczynienia dla tego, jaki Bóg jest sprawiedliwy. Nie jest to jednak forma jakiejś zapłaty pewnego zobowiązania. Bóg posyłając Swojego Syna jako zbawiciela, który umarł na krzyżu i zmartwychwstał, sprowadził do siebie ludzi, którzy byli zagubieni i nie mogli znaleźć drogi do Jego królestwa. Jezus jako skazaniec Piłata dał nam życie wieczne i odkupienie grzechów.
Ukrzyżowanie i to, czego Jezus dokonał jest symbolem pojednania, naszego przymierza z Bogiem. Ludzie zostali oswobodzeni z pęt grzechu i Można powiedzieć, że jest to początek nowego rozdziału dla całej ludzkości i otwarcie drogi przed oblicze dobrego Pana. Jednak z Nowego Testamentu dowiadujemy się, że Bóg nie jedna się ze światem, tylko jedna ten świat z samym sobą, gdyż to człowiek oddalił się od niego.
Jezusa na śmierć skazali ludzie obdarzeni wolną wolą. Jednak wzięcie swojego krzyża i ofiarowanie siebie za nasze grzechy to ogromne miłosierdzie. Takie wydarzenie było potrzebne, aby ludzie wrócili do Boga i znaleźli dla siebie odpowiednią drogę. Syn Boży uniżył samego siebie przed nami, teraz to my powinniśmy się uniżać i składać mu cześć.