Bóg może powołać nas do życia konsekrowanego niezależnie od wieku. Ogromne znaczenie ma, aby dobrze rozeznać Jego wolę i zgodnie z nią postępować. Gdy powołanie pojawia się u osoby bardziej dojrzałej, to zastanawia, czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania związane z wiekiem do wstąpienia do zakonu? Czy można wstąpić do zgromadzenia zakonnego np. w wieku 40 lat?
W jakim wieku można wstąpić do zakonu? Czy istnieje górny limit wieku?
Przyjmowanie do zakonu wiąże się z koniecznością spełnienia wielu warunków. Wiek oczywiście również jest brany pod uwagę, jednak najczęściej chodzi o jego dolną granicę. W Polsce działa wiele zakonów, a każdy z nich posiada własne wymagania i warunki, które konkretna kandydatka musi spełnić, aby zostać przyjęta jako siostra. Bezpośrednio przed przyjęciem konieczne jest spełnienie wymogów formalnych, które uzależnione są od konkretnego zgromadzenia.
Można powiedzieć, że decyzja dotyczące tego, czy konkretna osoba będzie mogła wstąpić do zakonu w wieku 40, czy 50 lat jest dość indywidualna i po raz kolejny zaznaczymy, że będzie ona zależna od konkretnego zgromadzenia, a także reguł, jakie w nim obowiązują. Z pewnością nie ma przeciwwskazań, aby ubierać się o wstąpienie do formacji zakonnej w bardziej dojrzałym wieku. Należy jednak mimo wszystko pamiętać, że pod uwagę będą brane motywacje, wiek, wykształcenie i indywidualne predyspozycje oraz czynniki, które je warunkują. Na tej podstawie zostanie podjęta ostateczna decyzja.
Zakonnica i życie w zakonie — jak wstąpić do zgromadzenia?
Pomiędzy poszczególnymi zakonami sióstr występują pewne subtelne różnice. Proces prowadzący do tego, aby zostać zakonnicą, rozpoczyna się jeszcze przed sprawami formalnymi. Pierwszym krokiem jest oczywiście konieczność dokładnego i dogłębnego przemyślenia swojej decyzji. Nie ma również wątpliwości, że ze swojej przynależności do zakonu można w dowolnym momencie zrezygnować. Jednak najczęściej osoby, które poszukują drogi dla siebie do zgromadzenia, decyzję już podjęły.
Aby dołączyć do wspólnoty zgromadzenia zakonnego, konieczne jest dopełnienie kwestii formalnych. W Polsce działa bardzo wiele zgromadzeń zakonnych, a każde z nich wyróżnia się własnymi zasadami i regułami. Mają one bezpośredni wpływ na codzienne życie osób należących do zakonu, dlatego warto dokładnie je przeanalizować, wybierając odpowiednie zgromadzenie dla siebie. Korzystając ze spisów zakonów w naszym kraju, znajdź najlepszy dla siebie, a gdy jakiś szczególnie Cię zainteresuje, to koniecznie dokładnie prześledź dostępne na jego temat informacje.
Następnie musisz spotkać się z siostrą przełożoną, która jest odpowiedzialna za powołania. Na taką rozmowę umówisz się, korzystając z dostępnych danych kontaktowych dla wybranego zakonu. Bardzo dostępne są zarówno numery telefonu, adresy e-mail i strony internetowe. Można również odwiedzić zakon osobiście, jednak w większości przypadków rozmowa nie będzie miała miejsce tego samego dnia.
Kolejnym krokiem będzie otrzymanie zaproszenia na sprawdzenie, czy życie zakonne jest odpowiednie dla Ciebie. Procedury w tym zakresie mogą się różnić zależnie od zgromadzenia. Kandydatka na zakonnice wstępuje zwykle do zakonu na kilka dni i może zrezygnować w dowolnym momencie. Warto jednak wiedzieć, że rezygnacja nie jest równoznaczna z przekreśleniem szansy na życie zakonne. Większość zgromadzeń umożliwia odbycie kilku takich prób. Jeśli powołanie pozostanie w Tobie silne, to przyjdzie moment, w którym wstąpisz do zakonu.
Wówczas niezbędne jest dopełnienie kwestii formalnych. Niezbędne będzie dostarczenie kilku dokumentów: świadectwa chrztu i bierzmowania, odpisu aktu urodzenia, fotografii, podania oraz innych, często zależnych od wybranego zgromadzenia. Niektóre zakony wymagają matury, inne przyjmują osoby od 18 roku życia. Trzeba również być osobą zdrową psychicznie, należy wykazywać się zdolnością do życia we wspólnocie, a także posiadać szczere powołanie zakonne.
Zakonnica nie musi kończyć seminarium duchownego tak jak ksiądz. Do większości zgromadzeń możesz dołączyć niezależnie od wieku. Jednak zawsze musi się to odbywać zgodnie z zasadami przyjmowania do danego zgromadzenia.
Czy wdowa może wstąpić do zakonu?
Może, jednak nie do każdego. Zależy to od indywidualnego regulaminu zgromadzenia. Wiele zakonów nie robi w tej kwestii trudności. Wymaga się jednak, aby dzieci takiej osoby były już w pełni samodzielne. Ogromny wpływ na decyzję będzie miała rozmowa, jaka odbędzie się z siostrą przełożoną. Warto pamiętać, że również w zakonach mogą zdarzać się osoby mniej i bardziej wymagające, więc jeśli w jednym prośba zostanie odrzucona, to można spróbować jeszcze w innym.
Ważnym pytaniem jest więc również czy zakonnica musi być dziewicą. Po raz kolejny będzie to zależne od wewnętrznego regulaminu zakonu. Jednak w większości przypadków kobiety decydują się dołączyć do zgromadzenia w wieku 20-30 lat, w związku z czym bardzo rzadko zdarza się, aby dziewictwo było wymogiem, nie jest to również w żaden sposób weryfikowane.