Kościół katolicki, inaczej powszechny, zgodnie z wyznaniem wiary, jakie recytowane jest w świątyniach, uznawany jest za „jeden, święty, powszechny i apostolski”. Jego założenie przypisywane jest Jezusowi Chrystusowi i apostołom 2 tys. lat temu.
Jest to największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa. Głoszone przez nią zasady wiary i życia określane są jako katolicyzm. Kluczowe jest zachowywanie przez kościół jedności w zakresie doktryny, jednak dopuszczanie różnic w obrzędach liturgicznych oraz odrębność organizacji hierarchicznej i kanonicznej. W konsekwencji możemy w kościele katolickim wyróżnić dominujący pod względem ilości wiernych kościół łaciński, określany też jako rzymski lub zachodni, oraz Katolickie Kościoły wschodnie. II Sobór Watykański wprowadził równość wszystkich kościołów katolickich.
Kto był założycielem religii katolickiej?
Tym co łączy ze sobą wszystkie religie kościoła katolickiego, jest osoba Jezusa Chrystusa, jako jego założyciela. Dokonał tego gromadząc wiernych, którzy stali się nowym Ludem Bożym. Wybrał spośród nich 12 apostołów. Oprócz tego ustanowił Piotra widzialną głową kościoła katolickiego. Dziś taką funkcję pełni papież, a role pozostałych apostołów przypisuje się biskupom.
Założenie kościoła przez Jezusa Chrystusa wiąże się również z ustanowieniem sakramentów świętych, które celebrujemy do dnia dzisiejszego i stały się one istotną częścią naszej wiary. Katolik przyjmuje jeden chrzest na odpuszczenie grzechów, przyjmuje nauczanie Jezusa zawarte w ewangelii, żyje w prawdzie o zmartwychwstaniu i łasce bożej, dążąc do zbawienia.
Jakie jest pochodzenie Kościoła katolickiego?
Katolicyzm można określić jako chrześcijańską doktrynę religijną, której duchowym przewodnikiem jest papież stojący na czele Watykanu. Przez wieki podejście i rozumienie religii ewoluowało. Jednak katolicyzm w takiej formie, jaka znana jest nam obecnie swoje początki ma w Europie Zachodniej w XVI wieku i wiąże się z Marcinem Lutrem. Reformacja odegrała bowiem istotny wpływ na to, jak dziś postrzegany jest kościół i przestrzegane jego zasady. Od jej rozpoczęcia widoczne jest pojawianie się różnych przejawów chrześcijaństwa w wielu formach.
Jaki był pierwszy Kościół według Biblii?
Zgodnie z Pismem Świętym za pierwszy kościół na świecie uznawać należy miejsce, w którym spotkało się pierwszych 70 uczniów Jezusa, czyli zaginione miasto Jordanię. Mimo iż często błędnie podaje się, że było to w Rzymie lub Jerozolimie.
Jaki jest pierwszy Kościół na świecie?
W wielu źródłach możemy znaleźć informacje, które wskazują konkretne świątynie, jako najstarsze kościoły na świecie. Jednak z całą pewnością jedna z teorii w szczególny sposób wyróżnia się na tle pozostałych, przez co właśnie Kościół św. Jana na Leteranie, w sercu starożytnego Rzymu uznaje się za najstarszą świątynię na świecie.
Jaka jest główna misja Kościoła?
Główną misją kościoła katolickiego jest wprowadzenie wszystkich wiernych na drogę prowadzącą do osobistego i wspólnotowego spotkania z Chrystusem. Jest to dążenie do zbawienia, które rozpoczynamy, gdy decydujemy się ochrzcić dziecko. Kościół ma za zadanie kontynuować zbawczą misję Jezusa Chrystusa, dążyć do budowania Królestwa Bożego na ziemi, a także prowadzenie wszystkich ludzi do zjednoczenia z Bogiem w wieczności.