Dokonania Mojżesza i jego znaczenie z punktu widzenia ludu wybranego nie budzą wątpliwości. Z pewnością wędrówka przez pustynię, z całym ludem oraz bratem Mojżesza Aaronem jest symboliczna i pokazuje nam wszechmoc Boga. Jakie jednak były dokonania przywódcy Narodu Wybranego?
Mojżesz i jego wyjście z Izraelitami z Egiptu
Nie ma najmniejszych wątpliwości, że mówiąc o Mojżeszu mamy do czynienia z wielką postacią w historii religii chrześcijańskiej. Wyprowadził on lud Izraela z niewoli egipskiego faraona. Jahwe pomógł mu przeprowadzić żydów z Egiptu przez pustynię do Ziemi Obiecanej. Imię Mojżesz z pewnością ma szczególne znaczenie w całej historii Narodu Wybranego. Ponadto nie ma wątpliwości, że był on prawdziwą, historyczną postacią. Źródła podają, że prawdopodobnie żył on w XIII wieku p.n.e. Natomiast biblijne przekazy wskazują, że żył on aż 120 lat.
Ucieczka od Egipskiego faraona, biblijna wędrówka Izraela
Jeśli pod uwagę weźmiemy jedynie fakty historyczne, to Mojżesz był prorokiem, pasterzem i przywódcą izraelitów. Biblia wskazuje również, że prowadził on lud przez 40 lar ciężkiej wędrówki. Był łącznikiem z Jahwe, rozmawiał z nim, objawił mu się m.in. jako gorejący krzew, umożliwił ucieczkę przez rozstąpienie się Morza Czerwonego, czy dał przykazania na górze Synaj.
Co Biblia mówi o Mojżeszu – kim był i skąd pochodził?
Mojżesz był synem Jochabeli i Amarama. Jego narodziny miały miejsce w czasie wielkiej rzezi izraelskich niemowląt w Egipcie. Jednak rodzicom udało się uratowanie życia Mojżesza w sposób niemal cudowny. Został on wychowany przez córkę faraona, co sprawiło, że odebrał odpowiednie nauki. Już w młodym wieku bardzo się wyróżniał. Przykładowo, gdy doszło do najazdu ludów Etiopii prowadził wojska do zwycięstwa.
W związku z tym był on uznawany za wielkiego wodza i doskonałego przywódcę. Jahwe wybrał go więc również na wodza dla Izraelitów po ucieczce z Egiptu. Jego znaczenie jest ogromne, dokonał wielkich rzeczy i dał ludziom nadzieje, prowadząc ich długą drogą do Ziemi Obiecanej.
Był więc przywódcą, prorokiem, łącznikiem między ludźmi a jedynym Bogiem.