Każdy Chrześcijanin uznaje Biblię za świętą księgę, jest ona czytana od wieków każdego dnia, w niezmienionej formie. Niewielkie różnice wynikają jedynie z tłumaczeń. Jednak wielu z nas nie wie, jak i kiedy doszło do postania Pisma Świętego. Kto odpowiada za jego napisanie?
Stanowisko Kościoła Katolickiego
Zgodnie z nauczaniem Kościoła Katolickiego Biblia została stworzona przez samego Boga, z kolei ziemscy autorzy dokonali jej spisania pod wpływem Ducha Świętego. Według tych nauk Biblię uznaje się za natchnione Pismo Święte, które zostało stworzone przez samego Boga za pośrednictwem ludzkich autorów.
Duch Święty miał przekazać autorom słowa, które miały zostać zapisane w księdze. Kościół wierzy, że Biblia stanowi kanon ostateczny, czyli nie ma możliwości dodania lub usunięcia z niej żadnych ksiąg. Wierzy się również, że Biblię należy interpretować zgodnie z tradycją Kościoła oraz z pomocą Ducha Świętego. Chrześcijaństwo w związku z tym, zgodnie ze swoją wiarą przyjmuje takie wyjaśnienie.
Wyniki badań naukowych
Na uwagę zasługują jednak liczne badania naukowe, jakie zostały dotąd w tym temacie przeprowadzone. Na ich postawie udało się ze znaczącą dokładnością określić czas powstania Nowego i Starego Testamentu. Najstarsze zbiory ksiąg datuje się na X w. przed Chrystusem. Jednak większa część Starego Testamentu została spisana najprawdopodobniej w VI-IV wieku p.n.e. Pośród najmłodszych części w Starym Testamencie znajduje się Księga Daniela, której spisanie określa się na II-I w. p.n.e.
Stary Testament w Biblii
Kolejna kwestia dotyczy autorów Ksiąg Starego Testamentu. Uznaje się, że twórcami byli prorocy m.in. Izajasz, Jozue czy Jeremiasz, a także królowie Dawid i Salomon oraz inne ważne postaci, jak choć Mojżesz, któremu przypisuje się zgodnie z tradycją stworzenie Pięcioksięgu.
Biblijny Stary Testament — co wiemy na temat jego powstanie? Biblijny Stary Testament został napisany przez różnych autorów przez okres kilku wieków (około 1200 p.n.e. do 2 wieku p.n.e.). Został złożony z różnych rodzajów literackich, w tym opowieści historycznych, poezji, wersetów prorockich i mądrościowych.
Początkowo opowieści były przekazywane ustnie i były dyktowane przez święte osoby, takie jak Mojżesz. Później, w zależności od księgi, były one zapisane na papirusie lub pergaminie. Stary Testament składa się z kilku Ksiąg, w tym Księgi Rodzaju, Księgi Wyjścia, Księgi Kapłańskiej, Księgi Przykazań, Księgi Psalmów, Księgi Izajasza, Księgi Jeremiasza, Księgi Daniela i innych.
Oryginalne teksty były napisane w języku hebrajskim, z wyjątkiem kilku fragmentów w języku aramejskim, takich jak Księga Daniela. Proces powstawania Starego Testamentu był długi i złożony, a wiele zapisanych w nim historii i opowieści miało pierwszy tekst nierzeczywisty i przekazywany ustnie z pokolenia na pokolenie, zanim został zapisany. Jednak pomimo tego, że różne elementy zostały dodane i zmienione w ciągu wieków, Biblię traktuje się jako świętą księgę Wyznań Chrześcijaństwa i Judaizmu.
Nowy Testament w Biblii
Nieco więcej wiemy o powstaniu Ksiąg Nowego Testamentu. Jest to część dotycząca życia Jezusa, więc powstają one w I w. p.n.e. Znamy również większość autorów, są to święci: Mateusz, Łukasz, Jan, Marek, Paweł, Jakub, Piotr oraz Juda. Nie wiemy jedynie, kto napisał List do Hebrajczyków.
Co jest ważne w postaniu Biblii Nowego Testamentu i jakie ma ona znaczenie dla Kościoła Katolickiego?
Rola Biblii Nowego Testamentu jest niezwykle ważna dla Kościoła Katolickiego, ponieważ zawiera ona opowieści o życiu Jezusa Chrystusa, jego naukach, zbawczym dziele, narodzeniu i śmierci, jak również listy apostołów, które stanowią źródło duchowej i moralnej nauki Kościoła. Nowy Testament ukazuje Boży plan zbawienia dla ludzkości, a także stanowi drogowskaz dla Chrześcijan na całym świecie, którzy dążą do osiągnięcia życia wiecznego w niebie.
Dla Kościoła Katolickiego Biblię Nowego Testamentu uważa się za jeden z trzech filarów Tradycji Apostolskiej, która jest źródłem wiary i tożsamości Kościoła. Nowy Testament stanowi wyjątkowe źródło duchowej mądrości, która służy do poprawy życia wiernych i jest niezwykle ważny jako inspiracja dla celebracji sakramentów, takich jak Eucharystia i sakrament pokuty.
Kościół Katolicki uważa Biblię za Boże słowo i uważa, że należy ją odpowiednio interpretować. Kościół znajduje swoje miejsce jako nauczyciel i strażnik doktryny, utrzymując jedność w nauczaniu i praktykach Kościoła. Biblię Nowego Testamentu traktuje się jako inspirację dla nauczycieli wiary, którzy poszukują odpowiedzi w każdym wymiarze życia, poprzez interpretacje i zrozumienie Chrześcijańskiej nauki.
Ewangelia
Święci apostołowie: Mateusz, Marek, Łukasz i Jan spisali również doskonale nam znaną Ewangelię. Ewangelia to opowieść o życiu i działalności Jezusa Chrystusa, która zawiera liczne nauki, przypowieści i cuda dokonywane przez Niego.
Ta wspaniała księga podzielona jest na cztery części, które zostały napisane przez czterech autorów: Mateusza, Marka, Łukasza i Jana. Każdy z tych apostołów posiadał swoje własne doświadczenia i perspektywy, które wpłynęły na treść ich Ewangelii. Mimo to, wszystkie te księgi odzwierciedlają wiarę i nauczanie pierwszych chrześcijan oraz ich inspirację Duchem Świętym. Dzięki spisaniu tych Ewangelii możemy poznać Jezusa bliżej, zrozumieć Jego nauki i wypełnić nasze życie miłością i posłuszeństwem Bogu.
Jeden komentarz
Jeśli chcecie przeczytać więcej o Ewangelii Tomasza zapraszam do książki ” Akceptacja Pełni”.