Bierzmowanie określa się, jako drugi sakrament inicjacji chrześcijańskiej. Pierwszym jest chrzest. Określa się je jako dopełnienie chrztu, w którym zostajemy obdarzeni Duchem Świętym. Przyjęcie sakramentu składa się z dwóch znaków – nałożenia rąk oraz namaszczenia Olejem Krzyżma Świętego przez biskupa. Zyskujemy większą jedność z Jezusem Chrystusem, umocnienie naszej wiary oraz uzdolnienie do świadczenia o niej i jej obrony.
Sakrament Bierzmowania
Przygotowanie do bierzmowania odbywa się w parafii, w której aktualnie mieszkamy i odpowiada za nie proboszcz. Jeśli przystąpić do niego pragną osoby, które nie są objęte katechizacją szkolną, to możliwe jest przyjęcie sakramentu przez kandydata po indywidualnym przygotowaniu przez duszpasterza. Przed przystąpieniem konieczny jest sakrament pokuty, czyli spowiedź. Jeśli do bierzmowania chcemy przystąpić np. w katedrze, to nasz proboszcz, po przygotowaniu nas, wystawia stosowne zaświadczenie.
Z zaświadczeniem tym musimy zgłosić się przed planowanym bierzmowaniem w katedrze, razem z kompletem wypełnionych dokumentów. Sakramentu udziela biskup lub niekiedy upoważniony przez niego kapłan. Wykonuje on w tym celu odpowiedni gest nałożenia rąk oraz namaszcza nas Olejem Krzyżma wypowiadając słowa „Przyjmij znamię daru Ducha Świętego”.
Bierzmowanie dorosłych
Jeśli w szkole nie uczestniczyliśmy w katechezie i nie przyjęliśmy sakramentu bierzmowania, to mamy możliwość zrobić to już jako osoby dorosłe. Kluczowe będzie jednak indywidualne przygotowanie z kapłanem z naszej parafii. Aby do niego przystąpić musimy być jednak ochrzczeni. Jeśli tego sakramentu również nie mamy, to potrzebni będą nam chrzestni i będziemy mogli przystąpić do niego z własnej woli w swoim kościele w czasie niedzielnej mszy świętej.
Następnie jest sakrament pokuty i pierwszej komunii świętej. Są one nam niezbędne, aby wyspowiadać się przed bierzmowaniem, więc o ich uzupełnienie również warto zadać. Pomoże nam w tym kapłan z naszej parafii i proboszcz. Gdy zgłosimy się na bierzmowanie, potrzebny będzie nam świadek. Musimy również wybrać imię swojego patrona – świętego, które przyjmiemy w czasie namaszczenia.
Szybkie bierzmowanie
Często sakrament bierzmowania zaniedbywany jest w czasie szkoły. Dorośli decydują się jednak na jego przyjęcie, gdy zostaną poproszeni o zostanie rodzicami chrzestnymi. W takich sytuacjach często liczy się czas i osoby takie chcą, jak najszybciej przyjąć sakrament bierzmowania. W takiej sytuacji najlepiej będzie zgłosić się do swojej parafii i porozmawiać z duszpasterzem. Najczęściej możliwe jest właśnie przygotowanie się na miejscu do sakramentu, w formie określonej ilości spotkań i konieczności nauczenia się wskazanych informacji.
Sam sakrament ma miejsce zwykle z katedrze, gdzie msze odprawiane są przez biskupów. Wówczas w wyznaczonym terminie, udajemy się tam ze świadkiem bierzmowania, odpowiednio wcześniej, aby przedłożyć niezbędne dokumenty w kancelarii. Następnie zostanie nam wydane zaświadczenie, które będzie świadczyć o naszym zagłębieniu się w wierze, a jednocześnie zgodnie z zasadami kościoła katolickiego będziemy mogli zostać rodzicami chrzestnymi, którzy przekazują wiarę i o niej świadczą dla małego katolika.