Wygląd Boga to kwestia, która rodzi wiele pytań wśród osób wierzących. Wyznawcy różnych religii zastanawiają się, czy za życia będą w stanie pojąć i zobaczyć oblicze Najwyższego. Jego postać bardzo nas ciekawi. Czy więc kiedykolwiek przekonamy się, jak na prawdę wygląda Bóg?
Obraz Boga przez wieki przedstawiany był na licznych ilustracjach, obrazach, tekstach, opisach czy przekazach. Jednak są one jedynie formą wyobrażenia bytu doskonałego. Poniekąd niektórym z nas niemal narzucają one to, jak mamy postrzegać Boga. Autorzy różnorakich dzieł chętnie prezentują go jako starego i dostojnego mędrca. Zdecydowanie najlepiej znanym obrazem, który przedstawia Boga jest „Stworzenie Adama” namalowane przez Michała Anioła. Widoczne są na nim dwie postacie – Adama oraz Boga, który zaprezentowany został jako starszy, dobrze zbudowany mężczyzna, sprawiający wrażenie bardzo mądrego człowieka.
Sztuka jednak zawsze będzie miała swój osobny wydźwięk. Jej celem jest przyciągnięcie nas, zafascynowanie, podobnie w tekstach pisanych, które mają nas skłonić do szczegółowego wyobrażenia sobie konkretnych rzeczy lub osób. Nie możemy więc brać takich przedstawień Boskiej postaci zbyt dosłownie.
Czy istnieje opis biblijny, który pozwoli nam lepiej poznać oblicze Boga Ojca?
Pytanie o to, jak wygląda Pan Bóg może być zadawanie przez dzieci przy okazji modlitwy. Czy wówczas, jako rodzice i osoby wierzące będziemy w stanie jednoznacznie odpowiedzieć i wytłumaczyć dziecku tę kwestię. Czy wyobrażenie i wizerunek Boga różni się w takich religiach jak: protestantyzm, judaizm, katolicyzm, prawosławie, islam i buddyzm? Czy jeśli nie możemy znaleźć w dostępnych źródłach i w sobie odpowiedzi, na to trapiące nas pytanie, to powinniśmy wstydzić się zapytać duchownego?
Nasze rozważania związane z wiarą są dobrą rzeczą i mogą pojawiać się wątpliwości, na które będziemy chcieli znaleźć odpowiedź. Katolik może w tym celu zwrócić się do księdza. Możliwe, że to właśnie on udzieli nam odpowiedzi na pytania i wytłumaczy to, czego dotąd nikt nie wytłumaczył.
Zdecydowanie najlepszym źródłem, które może przybliżyć nam obraz Boga i pomóc go zrozumieć jest Biblia i zawarte w niej opisy. Jeden z nich znajdujemy w Księdze Ezechiela, mowa tam o objawieniu Pana, przytoczona jest postać szafirowego kamienia w kształcie tronu, który ukazuje się nad głowami ludzi. Na nim z kolei można dostrzec coś, co z wyglądu przypomina zarys ludzkiej sylwetki. Ezechiel wokół części ciała, która przypominała biodra widział ogień, a wokół niego blask.
Przykładów może być wiele, jednak powinniśmy zdawać sobie sprawę, że wygląd Boga jest czymś, co zdecydowanie wykracza poza zdolności poznawcze przeciętnego człowieka. Nie jesteśmy w stanie za życia zobaczyć jego majestatu, bo byłoby to dla nas zbyt wiele. Można się zastanawiać, czy potrzebujemy takiego uczłowieczenia Boga, czy jego wygląd jest czymś, co w jakikolwiek sposób możemy, czy powinniśmy opisywać. Pamiętajmy, że jest on wszystkim wokół nas – miłością, dobrem, uczuciem, a także naszą duchowością i opatrznością.