Biblia dla niektórych to po prostu wyjątkowo gruba książka. Czasem dość trudna w odbiorze, choć jeśli przyjrzymy się jej bliżej, to pomimo swojego wieku, nadal jest bardzo aktualna. Nie jest to jednak ani zwyczajna książka, ani jedna książka, ponieważ Biblia składa się z wielu ksiąg. W ujęciu katolickim jest ich 73. Różnią się one pomiędzy sobą grubością i długością, a także wiekiem. Składają się one z poezji, historii, filozofii, hymnów, a także kazań i prywatnych listów. Zastanawiać, może jak doszło do powstania poszczególnych ksiąg, kto i kiedy tego dokonał oraz w jaki sposób połączono je ze sobą i stworzono jedną księgę znaną dziś jako Biblię?
Biblia — Księgi Starego i Nowego Testamentu — jak doszło do powstania Pisma Świętego?
Dawny sposób zapisu, szczególnie z czasów przed Chrystusem, różnił się mocno od tego, co znamy dzisiaj. Pierwszym twórcą Biblii był Mojżesz. Możemy bowiem nawet kilkakrotnie przeczytać, że Bóg dał mu zadanie spisania wydarzeń do chwili powstania zwoju. Zadaniem i przywilejem ludu izraelskiego było zebranie poszczególnych ksiąg Biblii oraz staranne ich przechowywanie. Wszystkie księgi Strego Testamentu były spisane mniej więcej na 400 lat przed narodzinami Chrystusa.
Stary Testament powstał w języku hebrajskim. Jednak niektóre fragmenty ksiąg Ezdrasza i Daniela zapisano po aramejsku. Księgi i listy Nowego Testamentu powstały po ziemskim życiu Jezusa Chrystusa. One z kolei powstały w języku greckim – mowa taka była wówczas już szeroko rozpowszechniona. Całość Nowego Testamentu została spisana całkowicie około 100 lat po narodzinach Chrystusa.
Mojżesz, który zapoczątkował spisywanie Biblii żył około 1500 lat przed Chrystusem, co oznacza, że powstawanie Biblii trwało około 1600 lat. W tym czasie napisane zostały również inne księgi, które jednak nie należą do Słowa Bożego. Na jakiej podstawie to ustalono?
Rozróżnienie prawdziwych ksiąg od nieprawdziwych
Osoby wierzące bardzo szybko, dzięki kierownictwu Ducha Świętego wiedziały, które księgi należą do Biblii, a które nie. Chrześcijanie byli w stanie odróżnić, które księgi są kanoniczne, czyli właśnie prawdziwe, a które są apokryfami, czyli nieprawdziwymi.
Nawet z punktu widzenia Kościoła Katolickiego i odległej historii z pewnością niektóre z ksiąg apokryficznych warto przeczytać. Jednak po wgłębieniu się w nie uważny czytelnik dość szybko zauważy, że znacząco różnią się od Biblii. Znaleźć tam można wymyślone i często śmieszne historie, a także wiele błędów, jakich nie uświadczymy w Biblii.
Do zestawienia ksiąg Bożych doprowadziło kierownictwo Ducha Świętego, nie dokonało tego, ani zgromadzenie ojców kościoła, ani sobory. Przez wieki kopie Biblii powstawały jako staranne rękopisy. Nie ma pewności, że uniknięto w nich błędów. Najdokładniejsze będą więc te najstarsze. Sytuacja bardzo się zmieniła po wynalezieniu druku, który również zwiększył poziom dostępności Pisma.