Jest to okres, który osoby wierzące nazywają Męką Pańską. Postać samego Jezusa Chrystusa – Mesjasza ma wyjątkowe znaczenie dla religii chrześcijańskiej. Wyróżnia ją bogata symbolika, która związana jest również z samym miejscem ukrzyżowania – Golgotą. W tym wypadku śmierć Jezusa na krzyżu jest dopiero początkiem i prowadzi do zapowiadanego zmartwychwstania i wniebowstąpienia, podczas, którego Jezus mówi „W domu ojca mego jest mieszkań wiele. Idę przygotować wam miejsce”.
Gdzie umarł Jezus Chrystus?
Miejsce śmierci Jezusa nazywane jest Ziemią Świętą. Jest ona corocznie bardzo chętnie odwiedzana przez pielgrzymów z całego świata. Określenie „Ziemia Święta” pochodzi z Pisma Świętego, gdzie odnosi się do Palestyny oraz Izraela, czyli lokalizacji wydarzeń Starego, jak i Nowego Testamentu.
Dokładnym miejscem śmierci Jezusa jest wspomniana już góra Golgota, której nazwa z języka łacińskiego oznacza czaszkę. Nie była ona bardzo wysoka, stąd często określa się ją raczej jako wzniesienie niż górę. Zlokalizowana jest w okolicy Jerozolimy. Jest to miejsce święte dla każdego chrześcijanina, bo nierozerwalnie wiąże się ze śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa.
Jednak do dzisiaj toczą się spory pośród historyków o to, w jakim miejscu dokładnie się ona znajdowała. Część z nich uważa, że zlokalizowana była w miejscu obecnej Bazyliki Grobu Świętego, czyli najważniejszej świątyni dla chrześcijan, która znajduje się w Dzielnicy Chrześcijańskiej na Starym Mieście w Jerozolimie, inni, że w domniemanym miejscu męki, ukrzyżowania, złożenia do grobu i zmartwychwstania Chrystusa lub też na którymś ze wzgórz pod Jerozolimą.
Śmierć Jezusa przez ukrzyżowanie
Męka Jezusa Chrystusa rozpoczyna się w czasie modlitwy w Ogrodzie Oliwnym w Dolinie Cedronu, u podnóża Góry Oliwnej w Jerozolimie, w Izraelu. Na śmierć Syn Boży skazany został przez Piłata, który działał pod wpływem tłumu i faryzeuszy. Następnie przebieg wydarzeń opisują nam Tajemnice Bolesne Różańca Świętego. Drugą, po modlitwie w Ogrójcu, jest biczowanie Pana Jezusa. Po tych nieludzkich torturach rozpoczyna się trzecia tajemnica, czyli cierniem ukoronowanie. Na tym etapie na głowę Jezusa nałożona została korona cierniowa, a on okryty został płaszczem purpurowym. W taki prześmiewczy sposób pokazano, że twierdził, iż jest królem.
Skazaniec Jezus był już na tym etapie wyczerpany i poniżony. Wszystko to znosił, zgodnie z wolą Ojca, jako odkupienie za nasze grzechy. To bolesna droga do zbawienia, która jeszcze się nie skończyła. W następnej tajemnicy rozpoczyna się droga krzyżowa, czyli niesienie krzyża. Jezus bierze krzyż na swoje ramiona i ma go donieść na Golgotę. Jest on niezwykle ciężki od ludzkich grzechów, pod jego ciężarem Syn Boży trzy razy upada.
Śmierć Chrystusa na krzyżu to ostatnia z bolesnych tajemnic różańca świętego. Jezus zostaje gwoździami przybity do krzyża. Po jednym z każdą z rąk i za nogi. Cierpienie zbawiciela trwa wiele godzin. Przed śmiercią Jezus zawołał „Ojcze, w Twe ręce, oddaje ducha mego”.
Jezus umiera na krzyżu w Wielki Piątek. Został złożony do grobu. Trzeciego dnia zmartwychwstał.