Kościół katolicki posiada bogatą i złożoną strukturę hierarchiczną, która obejmuje różne stanowiska duchowne i zakonne. Hierarchia kościelna jest oparta na trzech poziomach sakramentu święceń: diakonacie, prezbiteriacie i biskupstwie. Poniżej znajduje się opis głównych stanowisk w Kościele katolickim oraz zależności pomiędzy nimi.
Papież — najwyższa godność kościelna
Papież, zwany również Biskupem Rzymu, jest najwyższym autorytetem w Kościele katolickim i następcą św. Piotra. Jako zwierzchnik Kościoła, papież posiada najwyższą władzę wykonawczą, ustawodawczą i sądowniczą. Papież wyznacza kardynałów oraz biskupów na całym świecie, nadzoruje działalność Kurii Rzymskiej oraz reprezentuje Kościół na arenie międzynarodowej. Patriarcha Kościoła Katolickiego, sprawujący posługę w stolicy Piotrowej w Watykanie. W Polsce posiada swojego przedstawiciela w osobie nuncjusza apostolskiego.
Kardynałowie i hierarchia w Kościele
Kardynałowie są wyższymi duchownymi mianowanymi przez papieża. Ich głównym zadaniem jest doradzanie papieżowi oraz wybieranie nowego papieża w konklawe po śmierci lub rezygnacji poprzedniego. Kardynałowie są również odpowiedzialni za ważne kościelne urzędy i diecezje.
Biskupi i hierarchia kościelna
Biskupi są następcami Apostołów i zarządzają poszczególnymi diecezjami lub eparczjami. Biskupi ordynariusze są odpowiedzialni za duchowe i administracyjne zarządzanie swoją diecezją, a biskupi pomocniczy im w tym pomagają. Arcybiskupi są biskupami diecezji o szczególnym znaczeniu historycznym, kulturalnym lub administracyjnym.
Biskupi diecezjalni sprawują opiekę i zarządzają całą diecezją, składającą się z odgórnie ustalonej ilości parafii. Prałat w Kościele katolickim prezbiter lub biskup mający zwyczajną władzę kościelną w prałaturze terytorialnej, lub personalnej. Potocznie używa się jednak tego terminu w stosunku do kapłanów obdarzonych godnościami honorowymi przez Stolicę Apostolską lub biskupa diecezji, w której istnieje kapituła. Archidiecezjami zarządzają arcybiskupi — skupiają one w sobie większą ilość diecezji.
Biskupi tytularni w Kościele Katolickim
Biskupi tytularni są duchownymi posiadającymi tytuł biskupa, ale nie mającymi diecezji. Mogą być mianowani na różne stanowiska w Kościele, np. w Kurii Rzymskiej. Jest to biskup mający tytuł dawnej, już nieistniejącej diecezji.
Tytuł nadawany jest przez papieża wszystkim biskupom nieposiadającym własnej diecezji, czyli biskupom pomocniczym, a także wyższym urzędnikom Kurii Rzymskiej, nuncjuszom, delegatom apostolskim lub innym duchownym pełniącym specjalne zadania zlecane im przez papieża, lub narodowe konferencje biskupów. Istnieje również tytuł arcybiskupa tytularnego.a
Prezbiterzy — stopień kapłaństwa
Prezbiterzy, czyli księża, są duchownymi podlegającymi biskupowi swojej diecezji. Mają za zadanie sprawowanie sakramentów, głoszenie Słowa Bożego oraz opiekę duszpasterską nad wiernymi. Księża mogą pełnić różne funkcje w diecezji, takie jak proboszczowie, wikariusze parafialni czy kapelani. Jak widać, hierarchia kościelna składa się z wielu różnych stanowisk, bezpośrednio ze sobą powiązanych.
Diakoni
Diakoni to najniższy stopień duchowieństwa. Ich zadaniem jest pomoc księżom i biskupom w sprawowaniu sakramentów, głoszenie Ewangelii oraz praca duszpasterska. Diakoni są również odpowiedzialni za prace charytatywne. W Kościele katolickim istnieją diakoni stali oraz przejściowi. Diakoni stali to duchowni, którzy nie mają zamiaru przyjmować święceń kapłańskich, podczas gdy diakoni przejściowi są to klerycy, którzy przyjmują święcenia diakonatu jako etap przed święceniami prezbiteriatu.
Życie zakonne
W Kościele katolickim obok duchowieństwa diecezjalnego istnieją również różne zgromadzenia zakonne, które również mają swoją hierarchię. Zakonnicy składają śluby ubóstwa, czystości i posłuszeństwa oraz żyją według reguł określonych przez założyciela zgromadzenia.
Opatowie i przełożeni
W zgromadzeniach zakonnych najwyższą władzę sprawują Opatowie (w przypadku męskich klasztorów benedyktyńskich i cysterskich) oraz przełożeni (w pozostałych zgromadzeniach). Opatowie i przełożeni zarządzają swoimi klasztorami, dbają o życie duchowe wspólnoty oraz reprezentują zakon na zewnątrz.
Prowincjałowie
W większych zgromadzeniach zakonnych, obejmujących wiele klasztorów, istnieje również struktura prowincji. Prowincjałowie są odpowiedzialni za kierowanie wspólnotami zakonnymi w ramach swojej prowincji oraz za koordynację działań poszczególnych klasztorów.
Mistrzowie nowicjatu i formatorzy
Mistrzowie nowicjatu oraz formatorzy są odpowiedzialni za formację duchową, oraz przygotowanie do życia zakonnego kandydatów do zgromadzeń. Mistrzowie nowicjatu opiekują się nowicjuszami, natomiast formatorzy przygotowują kleryków do święceń.
Podsumowanie
Hierarchia w Kościele katolickim opiera się na trzech stopniach sakramentu święceń: diakonacie, prezbiteriacie i biskupstwie. Papież, jako najwyższy autorytet, mianuje kardynałów, biskupów i innych wysokich dostojników. Biskupi zarządzają diecezjami, a księża i diakoni pomagają im w pracy duszpasterskiej. W Kościele istnieją również zgromadzenia zakonne z własnymi strukturami hierarchicznymi. Na podstawie zapisów prawa kanonicznego ustalana jest dokładna hierarchia w Kościele Katolickim. Duchowni na różnych szczeblach współpracują ze sobą, głosząc Słowo Boże.