Data przyjęcia chrztu przez państwo polskie i Mieszka I jest znana każdemu z nas. Utrwalamy ją od wczesnych lat szkolnych, bo jest ona również początkiem współczesnej historii Polski. Chrzest Mieszka I symbolicznie zapoczątkował na ziemiach państwa Polan chrześcijaństwo. Mówi się, że do takiego kroku skłoniła władcę żona – czeska księżniczka Dobrawa, jednak decyzja miała również powody polityczne i społeczne.
Państwo Polan było pogańskie, przez co narażało się na ataki i chrystianizację ze stron swoich sąsiadów. Jako miejsce chrztu powszechnie podaje się miejscowość Gniezno, gdzie wówczas znajdował się dwór książęcy. Nie mamy wielu zapisów z tych czasów, gdyż dopiero, gdy książę Piastów został ochrzczony na ziemiach polskich zaczęli pojawiać się uczeni i kapłani, którzy potrafili pisać i czytać. Pewne niuanse zdradza nam kronika, którą pisał kronikarz Gall Anonim.
Gdzie dokładnie Mieszko I przyjął chrzest? Okoliczności chrztu i początki chrystianizacji państwa Polan
Mimo iż powszechnie mówi się o Gnieźnie, to kwestia tego, gdzie dokładnie, a także kiedy miał miejsce chrześcijański chrzest Polski pozostaje dyskusyjna. W przekazach historycznych możemy znaleźć wiele informacji, które nawzajem się wykluczają. Przykładowo z niektórych dowiadujemy się, że chrzest miał miejsce już po ślubie Mieszka z Dobrawą, a w innym czytamy, że Cesarz Czech w sojuszu postawił warunek, że wyda córkę za Mieszka, jeśli przyjmie on wraz z Polanami chrzest, więc musiał mieć miejsce wcześniej.
Przekazy dotyczące tego, w jakim miejscu dokładnie odbył się chrzest również są niespójne i zapytany historyk może wskazać nam rozbieżne możliwości. Za miejsce najbardziej prawdopodobne uznaje się jednak Ostrów Lednicki, gdzie znaleziono baptysteria, w których mógł zostać ochrzczony dorosły człowiek. Na to miejsce wskazuje najwięcej przekazów. Jednak w wielu znajdujemy również wskazanie na Poznań, który także uznaje się za prawdopodobne miejsce chrztu.