Zastanawiać może, dlaczego do narodzin Jezusa Chrystusa doszło w Betlejem, a nie w Nazarecie, gdzie mieszkali Maryja z Józefem. Dlaczego musiała ona w stanie błogosławionym przemierzać długą i ciężką drogę przez góry i bezdroża, do oddalonego o 150 kilometrów Betlejem?
Betlejem znajdowało się w środkowej części Palestyny, w Judei na obszarze Zachodniego Brzegu Jordanu. Okoliczności, w jakich doszło do takich narodzin Jezusa, wyjaśnia w swojej Ewangelii św. Łukasz. Gdy Maryja nosiła Jezusa pod sercem, w całym państwie odbywał się spis ludności. Rzymska administracja prowadziła w ten sposób ewidencję poddanych w całym rozległym imperium. Pozwalało to zbierać informacje m.in. na temat ilości podatników w danej prowincji. Józef w celu dokonania spisu musiał udać się do miejsca, z którego pochodził jego ród, czyli do Judei, w której znajdowała się właśnie miejscowość Betlejem.
Narodziny Jezusa w mieście króla Dawida
W Księdze Micheasza znajduje się przepowiednia, która wskazywała, że Mesjasz przyjdzie na świat w mieście króla Dawida. Podróż Maryi i Józefa związana ze spisem ludności sprawiła, że wypełniło się to proroctwo. Gdy Święta Rodzina przybyła do Judei, pojawił się problem ze znalezieniem noclegu, gdyż podobnie, jak oni na spis, który zarządził cesarz, z całego kraju przybyło wiele innych osób. Józef mimo wszystko starał się znaleźć spokojne miejsce, w którym Maryja będzie mogła powić Jezusa. Nikt nie chciał im pomóc, zatrzaskiwano im drzwi, dlatego schronili się oni w grocie, która stanowiła ochronę przed wiatrem i deszczem — właśnie tam doszło do przyjścia Jezusa na świat.
Ale w tej grocie, wśród zwierząt i ciemności, zajaśniała jasność Natchnionego Dzieciątka, która rozświetliła cały świat. To narodzenie Jezusa przyniosło nadzieję, pociechę i zbawienie dla całego ludzkiego rodzaju. Dzięki temu wydarzeniu każdy z nas ma możliwość zbawienia i dostępu do wiecznego życia. Odsłaniamy przed nim nasze serca, otwierając je na Bożą miłość i łaskę, która pozwala nam żyć z nadzieją i wiarą w obecność Chrystusa w naszym życiu.
Święta rodzina — czy Jezus urodził się 25 grudnia?
Chrześcijanin wierzy, że Jezus przyszedł na świat 25 grudnia. Czy jednak jest to prawdziwa data? Nie ma pewności, czy Jezus rzeczywiście urodził się w dniu 25 grudnia. W Biblii nie ma dokładnej daty narodzin Jezusa, a badacze mają różne teorie na temat prawdziwej daty narodzin. Historycznie i kulturowo, 25 grudnia jest popularnym dniem obchodu Narodzenia Pańskiego w chrześcijaństwie, ale nie można być pewnym, że to jest dokładna data narodzin Jezusa.
Skąd wzięła się data 25 grudnia jako dzień narodzin Jezusa? Data 25 grudnia pochodzi z tradycji chrześcijańskiej, która sięga już IV wieku. Według niej data ta została wybrana na podstawie kalendarza rzymskiego, gdzie 25 grudnia obchodzono święto Sol Invictus (niezwyciężonego Słońca). Część chrześcijan uznała, że to idealna data na obchodzenie narodzin Jezusa – jako symbolu zwycięstwa Chrystusa nad mrokiem i szatanem. W innych teoriach mówi się także o połączeniu tradycji narodzin wiosennego boga Mitry oraz proroka Izajasza, który zapowiadał narodziny „dziewicy”. Stało się to jednym z najważniejszych świąt chrześcijańskich na świecie.
Przyjście na świat Jezusa w stajence
Jezus musiał narodzić się w ubóstwie. Jego przyjście na świat w konkretnym miejscu i czasie było wypełnieniem proroctwa Starego Testamentu i słów biblijnych proroków.
W Księdze Izajasza czytamy, że Mesjasz będzie narodzony wśród nędzy i że nie będzie miał wyglądu ani przepychu, aby przyciągać uwagę ludzi (Izaj. 53:2-3). W Ewangelii Łukasza czytamy, że Jezus nie narodził się w pałacu czy bogatej rodzinie, ale w stajni i został położony w żłobie (Łuk. 2:7). To pokazuje, że Jezus przyszedł na świat jako ubogi i uniżony, aby zbawić ludzi ze wszystkich warstw społecznych.
Ponadto Jezus w swoim nauczaniu często pochylał się nad biednymi, chorymi i opuszczonymi, co w owych czasach było rzadkością. Jego życie i posługa były skierowane do ludzi, tym trudniej jest człowiekowi realizować zasady miłości i szczerze dbać o drugiego, gdy sam ma trudności materialne. Narodzenie Jezusa w ubóstwie pokazuje też, że prawdziwe bogactwo nie polega na posiadaniu dóbr materialnych, ale na bliskiej relacji z Bogiem i wzajemnej miłości między ludźmi. To przypomina nam, że powinniśmy stawiać na pierwszym miejscu wartości duchowe i moralne, a nie materialne dobra, czy status społeczny.
Herod i narodziny Jezusa
W opowieściach o narodzinach Jezusa Chrystusa pojawia się również wątek Heroda. Herod był królem Judei za panowania rzymskiego cesarza Augusta. Kiedy Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy, pytać o narodzenie nowego króla żydowskiego, Herod poczuł się zagrożony. Wtedy namiestnik wysłał Mędrców do Betlejem, aby odnaleźli nowo narodzone dziecko i wrócili mu z informacją, gdzie się znajduje. Jednak Mędrcy uniknęli powrotu do Heroda, ponieważ zostali ostrzeżeni przez Boga o jego złowrogim zamiarze. Wtedy Herod, zaniepokojony możliwą konkurencją, wydał rozkaz zabicia wszystkich chłopców do dwóch lat w Betlejem i okolicach. Ale Józef, Maryja i Jezus uciekli do Egiptu i uniknęli śmierci.
Jezus narodził się w Betlejem w ubogiej stajence. Do dziś świętujemy ten piękny dzień. Święta Bożego Narodzenia są w wielu miejscach najpiękniejszymi i najbardziej klimatycznymi w całym roku.
Historię narodzenia Chrystusa opisywali w swoich ewangeliach Mateusz i Łukasz. Mimo różnic w szczegółach dotyczących okoliczności narodzenia, obaj ewangeliści zgodnie opisują, że Jezus urodził się w Betlejem, a jego rodzicami byli Maryja i Józef.
W Ewangelii Mateusza opisane jest, jak Józef otrzymuje objawienie, że dziecko, które nosi Maryja, jest poczęte za sprawą Ducha Świętego, a jego imię będzie Jezus, co oznacza „Zbawiciel”. Władca Herod dowiaduje się o narodzinach nowego króla i nakazuje zabijanie wszystkich chłopców poniżej dwóch lat w Betlejem i okolicach, co zmusza rodzinę Jezusa do ucieczki do Egiptu.
Ewangelia Łukasza przedstawia bardziej szczegółowy opis narodzin Jezusa. Maryja i Józef udają się do Betlejem, gdzie nie znajdują noclegu, przez co Jezus rodzi się w stajni i zostaje położony w żłobie. Nocą pojawiają się aniołowie, którzy zawiadamiają pasterzy o narodzeniu Mesjasza. Pasterze udają się do Betlejem i widzą Dzieciątko w żłobie, a następnie rozgłaszają wieść o narodzinach Jezusa. W obu ewangeliach podkreślane jest, że narodziny Jezusa były spełnieniem proroczej zapowiedzi, a Jego przesłanie przedstawiało nadzieję na zbawienie dla ludzkości.