Często zastanawiamy się, czy dobrze rozumiemy i pamiętamy wszystkie zwyczaje obowiązujące w Kościele. Gdy chodziliśmy do świątyni jako dzieci, to środa popielcowa nie była dla nas niczym poza posypaniem głowy popiołem, pewnie nie do końca zrozumianym. Obecnie problemem bywa również kwestia przestrzegania postu. Nie wiemy kiedy i w jakim zakresie obowiązuje. Sprawdźmy więc, jak to jest z środą popielcową.
Zacznijmy od rodzaju postów, jakie wyróżniamy w Kościele Katolickim, wyróżniamy:
- Post jakościowy – wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych,
- Post ilościowy – ograniczenie ilości posiłków do jednego dziennie,
- Post ścisły – łączy zasady postu jakościowego i ilościowego,
- Post eucharystyczny – niespożywanie pokarmów od północy do czasu przyjęcia Eucharystii.
Środa Popielcowa jest dla katolików dniem postu ścisłego, co oznacza kategoryczny zakaz spożywania mięsa.
Środa Popielcowa i początek Wielkiego postu
W Środę Popielcową nie bez powodu mamy ścisły post. Jest to dzień, który rozpoczyna okres Wielkiego Postu. W tym dniu ogromne znaczenie ma pokuta, właśnie jej symbolem jest tu posypywanie przez księży głów wiernych popiołem „Pamiętaj człowiecze, że jesteś prochem i w proch się obrócisz; czyń pokutę, abyś miał życie wieczne”. Popielec jest dniem szczególnie związanym z żalem za grzechy, refleksją i postanowieniem poprawy. 40- dniowy post jest przygotowaniem do świętowania Wielkanocy przez Katolików.
Post ścisły, zgodnie z prawem kanonicznym obowiązuje jedynie dwa razy do roku – właśnie w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek. Nie dotyczy to dzieci do 14 roku życia, po jego ukończeniu, w tych dniach należy powstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych, natomiast wszyscy katolicy pomiędzy 18 a 60 rokiem życia, poza rezygnacją z mięsa, powinni w tych dniach zmniejszyć ilość posiłków do dwóch lekkich i jednego sytego.