Bierzmowanie to sakrament, do którego przygotowujemy się w latach szkolnych. Jest on czwarty w kolejności, po chrzcie, pokucie i komunii świętej. Często umniejsza się jego wartość, wielu z nas również nie rozumie lub nie wie, jakie ma on znaczenie. Najważniejsze jednak jest to, że w czasie bierzmowania poprzez namaszczenie olejem krzyżma odnawiamy swoje przyrzeczenia chrzcielne, jednak tym razem samodzielnie, bo w niemowlęctwie zrobili to za nas rodzice i chrzestni.
Problem pojawia się również w sytuacji, gdy do bierzmowania nie przystąpimy, a w późniejszych latach chcemy zostać świadkami na bierzmowaniu innej osoby, na ślubie czy też właśnie rodzicami chrzestnymi. Czy we wszystkich tych sytuacjach wymagane jest posiadanie sakramentu bierzmowania?
Świadek na ślubie a sakrament bierzmowania – cywilny, kościelny, konkordatowy
Choć mogłoby wydawać się inaczej, to w przypadku świadka na ślubie samo bierzmowanie nie odgrywa tak znaczącej roli. W przypadku ślubów konkordatowych i cywilnych występujemy w tej roli zgodnie z prawem polskim a nie kanonicznym. Jednak również do świadkowania na ślubie kościelnym wystarczy jeśli jesteśmy pełnoletni i mamy ze sobą dowód osobisty. Nie ma potrzeby posiadania bierzmowania.
Wybierając świadka, szczególnie na ślub kościelny i konkordatowy, powinniśmy mieć jednak na uwadze rolę takiej osoby, która zaświadcza o nas przed Bogiem. Z pewnością otrzymanie propozycji bycia świadkiem na ślubie jest również ogromnym zaszczytem. Jednak mimo wszystko może nim zostać zarówno osoba wierząca, niewierząca, jak i innowierca.
Świadek na bierzmowaniu a posiadanie bierzmowania
Nieco inaczej sytuacja wygląda jeśli chodzi o świadków na bierzmowaniu. Taką osobę również wybieramy samodzielnie, jednak pojawiają się tu pewne wytyczne. Zgodnie z prawem kanonicznym, świadek na bierzmowaniu powinien mieć ukończone 16 lat, musi być katolikiem, sam musi być bierzmowany oraz po przyjęciu sakramentu Najświętszej Eucharystii. Powinien ponadto prowadzić życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić. Taka osoba powinna być również wolna od jakiejkolwiek kary kanonicznej, jakie nakładane są przez instytucje kościelne. Nie może to również być ojciec, ani matka bierzmowanego.
W zaleceniach kościoła katolickiego można znaleźć takie, które wskazuje, że dobrze jeśli świadkiem jest rodzic chrzestny bierzmowanego, wówczas jego rola się dopełnia. To świadek przedstawia kościołowi kandydata do bierzmowania i poświadcza przed Bogiem, całym kościołem, kapłanami i biskupem, że dana osoba jest gotowa przyjąć na siebie dar Ducha Św.
Rodzice chrzestni a sakrament bierzmowania
Zostanie rodzicem chrzestnym to ogromny zaszczyt. Jednak zgodnie z zasadami kościoła katolickiego nie każdy może nim zostać. Osoba taka ma wspierać biologicznych rodziców w wychowaniu dziecka w wierze, więc sama powinna żyć zgodnie z jej przykazaniami i stanowić godny do naśladowania przykład. W związku z tym, aby zostać rodzicem chrzestnym musimy posiadać chrzest, być po pierwszej komunii oraz po sakramencie bierzmowania. Jest to bardzo istotne i w wielu kościołach wymaga się nawet przedłożenia specjalnego zaświadczenia.