Palenie papierosów jest bardzo kontrowersyjne. Mimo wszystko wiele osób przynajmniej raz w życiu sięgnęło po tytoń. Oczywiście w czasie rozważania tego w kontekście grzechu musimy mieć na uwadze, że jest to przede wszystkim nałóg, nad którym osoba uzależniona nie jest w stanie skutecznie i często samodzielnie zapanować.
Palenie jest grzechem — czy katolik może nałogowo palić papierosy?
Jeśli jednak nawoływania i ostrzeżenia naukowców i lekarzy nie przynoszą rezultatów i nie przekonują do porzucenia zgubnego nałogu, to może niektóre osoby, będą w stanie skutecznie rzucić palenie, jeśli poznają stanowisko Kościoła Katolickiego w tej kwestii.
Biorąc pod uwagę świadomość społeczną, palacz doskonale zdaje sobie sprawę, że papierosami ryzykuje swoim zdrowiem i życiem. Musimy pamiętać, że zgodnie z wolą Boga mamy dbać o swoje ciało w życiu doczesnym. Więc tak palenie papierosów jest grzechem, również dlatego, że po pierwszego papierosa sięgamy w pełni świadomie.
Nieco inaczej będzie jednak ta kwestia rozpatrywana w przypadku osób, które już są uzależnione. Pojawia się bowiem pytanie, czy jeśli nie możemy rzucić papierosów, to nie zasługujemy na wybaczenie? Tutaj spowiednik powinien brać również pod uwagę próby porzucenia nałogu. Ważne jest więc indywidualne podejście do danej osoby i chęć zmiany.
Temat palenia powraca zarówno w Kościele, jak i w tematach związanych ze zdrowiem. Regularne palenie papierosów może być grzechem, ale nie musi. Aby rozróżnić te kwestie, musisz dokładnie poznać i postępować zgodnie z Biblią. Używanie tytoniu i leków jednocześnie może być również bardzo szkodliwe dla organizmu, a przecież powinniśmy dbać o naszą ziemską powłokę, jaką otrzymaliśmy od Boga. W takim kontekście z pewnością palenie papierosów to grzech.
Palenie to grzech — każdy palacz powinien to wiedzieć!
Jeśli spojrzymy na opakowanie papierosów, których w sklepach jest mnóstwo, zobaczymy, jak palenie tytoniu niszczy nasze zdrowie i prowadzi do śmierci. Nowotwory płuc, krtani i wiele innych chorób spowodowanych właśnie przez papierosy, co roku zabija bardzo wiele osób. Usłyszenie takiej diagnozy, z pewnością jest druzgocące, jednak i tak często nie prowadzi do rzucenia palenia. Mimo wszystko nie zawsze ta diagnoza się pojawia. Spójrz na zdjęcia na paczkach papierosów, które przedstawiają skutki palenia i odpowiedz sobie na pytanie, czy sięgając po nie dla chwilowej przyjemności, czy w wyniku nałogu, dbasz o swoje ciało zgodnie z wolą Bożą?
Palenie nieletnich
Jeśli po papierosy sięgają osoby przed osiemnastym rokiem życia, to możemy mówić o grzechu ciężkim. Obecnie doskonale wiemy, jakie są konsekwencje palenia papierosów, a ich palenie w młodym wieku może negatywnie wpływać na rozwój organizmu. Palenie papierosów może prowadzić do zmniejszonej wydolności płuc, zwiększonej zapadalności na choroby sercowo-naczyniowe, choroby układu oddechowego i raka płuc. Wpływa również na zmniejszenie zdolności do wysiłku fizycznego oraz pogarsza wygląd cery i zębów.
Młodzi ludzie, którzy palą, mają także większe ryzyko uzależnienia od nikotyny, co może prowadzić do długotrwałych problemów związanych z psychiką i zdrowiem fizycznym. Dlatego ważne jest zachęcenie młodych ludzi do unikania palenia papierosów oraz zapewnienie im wsparcia w przypadku, gdy decydują się na rzucenie palenia.
Palenie a spowiedź
Z palenia owszem trzeba się spowiadać. Pojawia się jednak pytanie, czy robić to skoro w konfesjonale obiecujemy poprawę? Tutaj warto udać się do mądrego spowiednika i spokojnie z nim porozmawiać. Nasze próby rzucenia palenia również będą wolą poprawy i niechęci do życia w grzechu. Musimy jednak pamiętać, że paląc wśród innych osób, przy dzieciach, na przystankach, na ulicy i wielu innych miejscach narażamy ich na bierne palenie, a tym samym szkodzimy naszemu otoczeniu. Oznacza to, że łamiemy najważniejsze przykazanie Jezusa Chrystusa — przykazanie miłości.
Przykazanie miłości brzmi następująco:
„Wszechmocny Panie Boże nasz, Panie jeden! Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całym swoim umysłem i całymi swoimi siłami. Drugie jest to przykazanie: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. Nie ma innego przykazania większego od tych.” (Mk 12, 29-31)
W skrócie, przykazanie miłości nakazuje nam miłowanie Boga całym sercem, umysłem i siłami oraz miłowanie bliźniego tak samo, jak samych siebie. To oznacza okazywanie szacunku, życzliwości, troski i pomocy drugiemu człowiekowi, a także postępowanie zgodnie z wartościami chrześcijańskimi, takimi jak uczciwość, sprawiedliwość, łaskawość i miłosierdzie.