Modląc się na modlitwie różańcowej, przede wszystkim prowadzimy dialog z Matką Bożą, która wstawia się za nami u swojego syna Jezusa. Odmawiając Zdrowaś Maryjo upraszamy łask dla siebie i swoich bliźnich. Pojawia się jednak pytanie, czy odmówić różaniec święty na leżąco jest niegodne wobec Boga? Może to rodzić nasze wątpliwości, jako katolików, jednak nie jest nigdzie określone w jakiej pozycji należy odmawiać cały różaniec.
Jak prawidłowo odmawiać różaniec – nabożeństwo do Najświętszej Maryi – czy można leżeć?
Odmawianie tej modlitwy Jezusa i Maryi oraz Boga Ojca może się odbywać w dowolnej pozycji, również na leżąco. Musimy do tego podejść zdroworozsądkowo. Oczywiście w wielu modlitwach przed Panem Bogiem padamy na kolana, jeśli jednak weźmiemy pod uwagę, że jest to rozmowa z naszym dobrym Ojcem, to owszem możemy modlić się również na leżąco, tak jakbyśmy rozmawiali z kimś nam bliskim.
Pozycja do omawiania różańca powinna być przede wszystkim godna i odpowiednio wygodna. Możemy modlić się na kolanach, na siedząco, ale jeśli mamy taką potrzebę to również możemy się położyć. Modlimy się sercem, opowiadamy Bogu i Maryi o naszych troskach, wypowiadając słowa modlitwy, więc potraktujmy, to jak spotkanie z dobrym przyjacielem.
Jeśli odmawianie przez nas różańca na leżąco nie wynika z naszego lenistwa czy ignorancji, to jak najbardziej możemy się w ten sposób modlić. Pozdrowienia dla Boga i Maryi powinny jednak być wyrazem szacunku, w związku z tym powstrzymajmy się od żartów i sami zdecydujmy, jaka pozycja będzie godna.
Nowenna pompejańska – jak odmawia się różaniec i jak powinna wyglądać nasza modlitwa?
Nowenna pompejańska jest szczególną formą modlitwy różańcowej. Trwa przez 54 dni i składa się z dwóch części – błagalnej i dziękczynnej. Każda z nich trwa 27 dni. Każdego dnia odmawia się trzy części różańca, rozważając tajemnice różańca – radosne, bolesne i chwalebne. Dodatkowo jeśli mamy taką potrzebę możemy rozważyć również tajemnice światła. Najprościej rzecz ujmując każdego dnia odmawiamy trzy lub cztery razy cały różaniec, rozważając po kolei wszystkie tajemnice.
Każdego dnia po tajemnicach chwalebnych odmawia się dodatkową modlitwę do Matki Bożej, inną w części błagalnej a inną po dziękczynnej.
Modlitwa w części błagalnej
Pomnij o miłosierna Panno Różańcowa z Pompejów, jako nigdy jeszcze nie słyszano, aby ktokolwiek z czcicieli Twoich, z Różańcem Twoim, pomocy Twojej wzywający, miał być przez Ciebie opuszczony. Ach, nie gardź prośbą moją, o Matko Słowa Przedwiecznego, ale przez święty Twój różaniec i przez upodobanie, jakie okazujesz dla Twojej świątyni w Pompejach, wysłuchaj mnie dobrotliwie. Amen.
Modlitwa w części dziękczynnej
Cóż Ci dać mogę, o Królowo pełna miłości? Moje całe życie poświęcam Tobie. Ile mi sił starczy, będę rozszerzać cześć Twoją, o Dziewico Różańca Świętego z Pompejów, bo gdy Twej pomocy wezwałem, nawiedziła mnie łaska Boża. Wszędzie będę opowiadać o miłosierdziu, które mi wyświadczyłaś. O ile zdołam będę rozszerzać nabożeństwo różańca świętego, wszystkim głosić będę, jak dobrotliwie obeszłaś się ze mną, aby i niegodni, tak jak i ja grzesznicy, z zaufaniem do Ciebie się udawali. O, gdyby cały świat wiedział jak jesteś dobra, jaką masz litość nad cierpiącymi, wszystkie stworzenia uciekałyby się do Ciebie. Amen.