Kwestia opodatkowania Kościoła dość często pojawia się jako temat debaty publicznej. Z pewnością zrozumiałe jest dla nas, że ani Kościół nie powinien ingerować w sprawy polityczne, ani Państwo w kwestie związane z wiarą. Pojawia się jednak pytanie, co z pieniędzmi, które wierni wpłacają na rzecz instytucji kościelnych? Tutaj pojawiają się wątpliwości i często nie wiemy, czy jest on traktowany jest jako podatnik, a może każda parafia z osobna. Sprawdź, co musisz na ten temat wiedzieć.
Kościoły i związki wyznaniowe – przekazanie darowizny a podatek
Najważniejszym faktem jest ten, że wszystkie związki wyznaniowe w Polsce są zwolnione z obowiązku prowadzenia dokumentacji podatkowej. W związku z tym nie wiemy, dokładnie jakie sumy pieniędzy wpływają do takich instytucji, oraz jakie z nich wypływają. Wiele osób zwraca uwagę na gotówkę, którą zbiera się „na tacę” w czasie Mszy świętych. Nie są to pieniądze, które trafiają bezpośrednio do kieszeni księży, jednak nie są również w żadnej formie zewnętrznie ewidencjonowane. Nie polegają więc one opodatkowaniu.
Takie datki przeznacza się zwykle na utrzymanie świątyni, koszty własne oraz cele charytatywne. Zbierane sumy są uzależnione od wielkości parafii i ilości wiernych. Powinny być one jednak traktowane jako pieniądze, które parafianie przeznaczają na utrzymanie własnej wspólnoty wyznaniowej. Patrząc z prawnego, czy podatkowego punktu widzenia, nie mamy tu przychodu, czy dochodu, nie ma więc również podatku dochodowego, można to więc traktować jak pewnego rodzaju ulgę podatkową.
Księża w Kościele Katolickim i opodatkowanie wynagrodzenia za pracę
Warto jednak wiedzieć, że księża otrzymują również wynagrodzenie za swoją pracę. Pod względem prawnym więc otrzymują osiągają zarobki, od których należy opłacić podatek i rozliczyć roczny pit. Dla przedstawicieli kleru możliwe są w rozliczeniach z urzędem skarbowym dwie drogi. Pierwsza z nich przewiduje rozliczenie na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej, druga natomiast to rozliczenie ryczałtem od dochodów ewidencjonowanych. W przypadku drugiego rozwiązania wysokość ryczałtu uzależniona jest od wielkości parafii, a dokładniej ilości wiernych, którzy znajdują się pod jej opieką. Oprócz tego część księży pracuje w szkołach w roli katechetów. Za tą pracę również rozliczają się według powszechnie panujących zasad podatkowych.
Darowizna na Kościół Katolicki w Polsce – czy płaci on od niej podatek?
Wielu wiernych decyduje się również na przekazywanie darowizn dla instytucji kościoła. Z pewnością można uznać, że również prawo podatkowe nas do takich datków zachęca, gdyż jest to tzw. darowizna na cele kultu religijnego i dzięki wpłatą możemy odliczyć w naszym rocznym zeznaniu podatkowym nawet 6% od dochodu.
Innym rozwiązaniem jest darowizna na cele charytatywno-opiekuńcze kościoła, czyli np. noclegownie, stołówki czy hospicja. Przy takich datkach wierni, jako podatnicy mogą odliczyć sobie od podatku całą przekazaną kwotę. Nie ma w tym przypadku określonego dolnego ani górnego limitu.
Kościoły nie odprowadzają już jednak żadnego dodatkowego podatku od darowizny.
Pozostaje kwestia zależności pomiędzy nieruchomościami kościelnymi, a obowiązkiem podatkowym. Przede wszystkim wszystkie te, które zostają przeznaczone do celów kultu religijnego, są całkowicie zwolnione z podatku. Takie zwolnienie podatkowe obejmuje również miejsca zamieszkania księży oraz zakonników – plebanie, zakony, klasztory. Ponadto dotyczy to zakonów kontemplacyjnych, seminariów, domów dla księży emerytów oraz sióstr znajdujących się na emeryturze, a także siedzib i domów mieszkalnych należących do władz kościelnych.
Darczyńca ma mimo wszystko korzyści z dotowania kościoła, jednak ten w wielu przypadkach jest zwolniony z podatku.