Zgodnie z religią chrześcijańską święta Bożego Narodzenia stanowią jedne z najważniejszych dni w roku. Inaczej nazywa się je świętami Narodzenia Pańskiego. Co jednak powinniśmy o nich wiedzieć i czym naprawdę są? Poza pięknymi dekoracjami i tradycjami, jakie obowiązują w tym czasie, dla nas katolików najważniejsze jest to, że celebrujemy Narodziny Jezusa Chrystusa Syna Bożego. Co istotne są to święta stałe, które co roku obchodzi się w tym samym dniu 25 grudnia. Dodatkowo są one poprzedzone trwającym trzy tygodnie okresem oczekiwania, który nosi nazwę adwentu.
Obchody Bożego Narodzenia
W Kościele Katolickim Boże Narodzenie zaliczane jest do tzw. świąt nakazanych. Oznacza to, że wierni są zobowiązani do uczestniczenia w tym dniu we mszy świętej, a także do powstrzymywania się od wykonywania wszelkich prac, które nie są konieczne. Ta istotna liturgia w Kościele Katolickim odbywa się właśnie 25 grudnia.
Nieco inaczej jest w Kościołach wschodnich, grekokatolickich, oraz prawosławnych. Jako że posługują się oni innym kalendarzem, to u nich Boże Narodzenie obchodzone jest 7 stycznia. Wynika to z różnic w kalendarzach: gregoriańskim i juliańskim. Ten drugi wskazuje, że 7 stycznia pokrywa się z 25 grudnia.
Skąd wzięła się data 25 grudnia?
Data narodzenia Chrystusa nie pojawia się w Biblii. Jednak na podstawie różnych jej fragmentów wybrano właśnie taką, a nie inną. Boże narodzenie — dlaczego obchodzimy je 25 grudnia? W zapiskach m.in. Hipolita Rzymskiego znajdujemy informację, że przyjście Pana Naszego Wcielonego, który narodził się w Betlejem, miało miejsce 8 dnia przed kalendami styczniowymi, co wskazuje właśnie na datę 25 grudnia. Historycy chrześcijańscy również wskazują właśnie na tę datę.
Pojawiają się jednak również informacje, że obranie takiej, a nie innej daty zostało zainspirowane Nowym Testamentem, z którego dowiadujemy się, że poczęcie Jezusa miało miejsce 25 marca, więc wyliczono, że narodziny powinny się odbyć dokładnie 9 miesięcy później, czyli właśnie 25 grudnia. Data narodzin Jezusa jest więc oszacowana orientacyjnie. W naszym radosnym świętowaniu chodzi przede wszystkim o uczczenie tego, że został on posłany przez Boga, by nas zbawić. W przeddzień jego narodzin 24 grudnia obchodzimy Wigilię Bożego Narodzenia, w czasie której w rodzinach spożywamy tradycyjną kolację wigilijną.
Boże Narodzenie i tradycja
Święta Bożego Narodzenia są z pewnością dla nas wyjątkowe. Już w Wigilię, czyli dzień poprzedzający Boże Narodzenie, zbieramy się przy stole wraz ze wszystkimi bliskimi. Towarzyszy nam kolęda, choinka i wiele wigilijnych potraw. W ramach oczekiwania wybieramy się również na pasterkę, co jest praktykowanym zwyczajem w wielu rodzinach. Pasterka to uroczysta msza święta, która odbywa się późnym wieczorem w Wigilię Bożego Narodzenia. Jest to jedna z najważniejszych i najbardziej podniosłych liturgii w kalendarzu chrześcijańskim. Podczas pasterki wspominamy narodziny Jezusa Chrystusa i składamy Mu hołd. W wielu rodzinach jest to ważne wydarzenie, podczas którego rodzina razem się modli i śpiewa kolędy. Po zakończeniu mszy często wraca się do domu, aby rozpocząć świętowanie Wigilii i wspólnie spożyć wieczerzę wigilijną.
Zgodnie z tradycją obchodzimy uroczystość Bożego Narodzenia w Betlejem, jednak mówi się o stajence. Większość z nas nie wie, jednak, że w tamtych czasach najpewniej była to grota, w której znajdowały się zwierzęta. Stąd m.in. sianko wkładane pod wigilijny obrus. Dzień narodzin Jezusa to 25 grudnia, jednak my świętujemy już dzień wcześniej, najczęściej tradycją jest to, aby podzielić się opłatkiem i złożyć sobie życzenia wraz z bliskimi. Dla wielu osób dzień Narodzin Jezusa jest jednym z najważniejszych świąt kościelnych, a na pewno są one wyjątkowo piękne i nastrojowe. W tym czasie szczególnie powinniśmy zbliżyć się do naszego kochanego Boga Ojca i jego Syna, które posłał nam, aby nas zbawił.
Niektóre tradycje bożonarodzeniowe mogą nieco różnić się pomiędzy sobą w różnych regionach kraju. Jedną z ulubionych dla wszystkich dzieci jest wypatrywanie pierwszej gwiazdki, która symbolizuje narodzenie Chrystusa. Jednak obecnie dla najmłodszych zwykle kojarzy się z Mikołajem i prezentami, a także początkiem pięknego, rodzinnego świętowania.