Zgodnie z religią chrześcijańską święta Bożego Narodzenia stanowią jedne z najważniejszych dni w roku. Inaczej nazywa się je świętami Narodzenia Pańskiego. Co jednak powinniśmy o nich wiedzieć i czym na prawdę są? Poza pięknymi dekoracjami i tradycjami, jakie obowiązują w tym czasie, dla nas katolików najważniejsze jest to, że celebrujemy Narodziny Jezusa Chrystusa Syna Bożego. Co istotne są to święta stałe, które co roku obchodzi się w tym samym dniu 25 grudnia. Dodatkowo są one poprzedzone trwającym trzy tygodnie okresem oczekiwania, który nosi nazwę adwentu.
Obchody Bożego Narodzenia
W Kościele Katolickim Boże Narodzenie zaliczane jest do tzw. świąt nakazanych. Oznacza to, że wierni są zobowiązani do uczestniczenia w tym dniu we mszy świętej, a także do powstrzymywania się od wykonywania wszelkich prac, które nie są konieczne. Ta istotna liturgia w Kościele Katolickim odbywa się właśnie 25 grudnia.
Nieco inaczej jest w Kościołach wschodnich, grekokatolickich, oraz prawosławnych. Jako, że posługują się oni innym kalendarzem, to u nich Boże Narodzenie obchodzone jest 7 stycznia. Wynika to z różnic w kalendarzach: gregoriańskim i juliańskim. Ten drugi wskazuje, że 7 stycznia pokrywa się z 25 grudnia.
Skąd wzięła się data 25 grudnia?
Data narodzenia Chrystusa nie pojawia się w Biblii. Jednak na podstawie różnych jej fragmentów wybrano właśnie taką, a nie inną. W zapiskach m.in Hipolita Rzymskiego znajdujemy informację, że przyjście Pana Naszego Wcielonego, który narodził się w Betlejem miało miejsce 8 dnia przed kalendami styczniowymi, co wskazuje właśnie na datę 25 grudnia. Historycy chrześcijańscy również wskazują właśnie na tę datę.
Pojawiają się jednak również informacje, że obranie takiej a nie innej daty zostało zainspirowane Nowym Testamentem, z którego dowiadujemy się, że poczęcie Jezusa miało miejsce 25 marca, więc wyliczono, że narodziny powinny się odbyć dokładnie 9 miesięcy później, czyli właśnie 25 grudnia.
Boże Narodzenie i tradycja
Święta Bożego Narodzenia są z pewnością dla nas wyjątkowe. Już w Wigilię, czyli dzień poprzedzający Boże Narodzenie, zbieramy się przy stole wraz ze wszystkimi bliskimi. Towarzyszy nam kolęda, choinka i wiele wigilijnych potraw. W ramach oczekiwania wybieramy się również na pasterkę, co jest praktykowanym zwyczajem w wielu rodzinach.