Imię Mojżesz wywodzi się od biblijnego patriarchy, doskonale znanego każdemu katolikowi. Pochodzi ono z języka hebrajskiego. Pośród narodowości żydowskiej możemy się z nim bardzo często spotkać do dziś.
Badania nad dokładnym rodowodem tego imienia wskazują, że wiąże się ono z określonym rdzeniem w języku hebrajskim, który w dosłownym tłumaczeniu oznacza wyjmować lub wyciągać. W tym elemencie można już doszukać się nawiązania do Biblii i zadania, jakie miał do wykonania Mojżesz – czyli wyprowadzenia ludu wybranego – narodu Izraela z Egiptu.
Co oznacza w języku hebrajskim imię Mojżesz?
Wskazuje się tu nawiązania do wyrazów Mou-ses, gdyż Egipcjanie na wodę mówią Moy, natomiast ludzi, którzy zostali uratowani nazywa się eses, a odniesienie właśnie po połączenia tych dwóch wyrazów miałoby stanowić właśnie Mojżesz. Niektórzy badacze zwracają jednak również uwagę na słowo pochodzenia egipskiego mosu, które oznacza syna. Obydwa tłumaczenia nawiązują jednak to tego, że Mojżesz został wyciągnięty z rzeki Nil przez córkę Faraona i następnie przez nią adoptowany.
Co oznacza Imię Mojżesz?
Mojżesz był biblijnym patriarchą. Z jego osobą związane są plagi egipskiej, jednak najbardziej zasłynął tym, że wyprowadził swój lud – izraelitów z niewoli egipskiej i w imię Boga doprowadził ich do Ziemi Obiecanej. Stanowił on rodzaj łącznika ludności z Jahwe, miał objawienia, jak chociażby gorejący krzew na pustyni, ponadto to on przedstawił izraelitom Dekalog – 10 przykazań bożych. To z nim wiąże się manna z nieba