Jeśli chcemy poznać znaczenie imienia Jezus, to musimy zastanowić się nad jego genezą i całą historią zabawienia. Gdy Anioł zwiastował Maryi, że pocznie i narodzi syna, kazał jej nadać mu właśnie imię Jezus. Zastanówmy się, kiedy się ono pojawia w Biblii i jakie ma znaczenie. Dlaczego Syna Bożego nazwano właśnie w ten sposób?
Jakie jest znaczenie imienia zbawiciela, Syna Bożego Jezusa Chrystusa?
Już w Starym Testamencie możemy doszukać się wzmianek dotyczących hebrajskiego i aramejskiego imienia Joszua, Joszue. To samo imię w wielu językach, w tym w języku polskim znane jest jako Jozue. Nadał je Mojżesz w Starym Testamencie wybrańcowi Ozeuszu, który przyszedł na świat w niewoli egipskiej. To właśnie jemu, po śmierci Mojżesza, Jahwe jako sędzi narodu wybranego powierzył wprowadzenie izraelitów do Ziemi Obiecanej.
Właśnie występujący w Starym Testamencie Jozue stanowi wyraźna zapowiedź, że na świat przyjdzie Mesjasz i poprowadzi ludzi ku dobremu. Ma pokierować i poprowadzić ludzi drogą do zbawienia, do osiągnięcia doskonałego Królestwa Bożego, a my będziemy oddawać mu cześć w imię Boga.
Można stwierdzić, że Joszua, to rodzaj skróconego zapisu zdania, które wskazuje nam, że Jahwe jest zbawieniem. W Starym Testamencie prorocy nie używali wprost imienia Jezus, stosowali raczej różnego rodzaju metafory literackie, takie jak Emmanuel, Książe pokoju, Zbawca. Chłopcom Izreala nadawano również to imię, jednak nie stanowiło to bardzo powszechnej praktyki.
Warto również zwrócić uwagę na Nowy Testament, a szczególnie ten tłumaczony na grekę. Pojawia się tam inne brzmienie tego imienia „Jesous”. Jest to wersja, która wyraźnie różni się od tej, jaką znamy ze Starego Testamentu, jednak we współczesnym chrześcijaństwie właśnie ona stała się powszechnym określeniem dla Syna Bożego. Warto zauważyć, że wersja łacińska jest bardzo zbliżona do greki i brzmi Jesus.
Kiedy imię Jezus pojawiło się po raz pierwszy w Biblii?
Informacje na ten temat znajdujemy w ewangelii według św. Mateusza (Mt), oraz ewangelii według św. Łukasza (Łk). Jednak podają oni odmienne wersje. Mateusz pisał, że imię to zostało podyktowane we śnie Jozefowi przez Anioła. Z kolei Łukasz wskazał, że imię to zostało podyktowane Matce Boskiej podczas Zwiastowania przez Archanioła Gabriela. Dowiedziała się wówczas, że pocznie i porodzi syna, któremu nada imię Jezus.
Apostoł Paweł w swoim liście do Filipian wskazał na kult imienia Jezus. Napisał, że jest to imię ponad wszelkie imię i każdy słysząc je ma upaść na kolana i oddać mu cześć i chwałę. Dnia 3 stycznia obchodzimy dzień ku czci Najświętszego Imienia Jezus.
Warto wspomnieć, że w starożytnym Izraelu imiona miały zdecydowanie większe znaczenie niż dzisiaj. Często były nadawane w taki sposób, aby wskazywać na przyszłą misję dziecka. Tak było również w przypadku Jezusa z Nazaretu.